Zistite, v akom stave je váš web.

Ako sme vybudovali startup „nestartupovým spôsobom“

Matej Aštary v novom podcaste prezradil, ako sa mu spoločne s tímom podarilo vytvoriť obľúbenú zoznamovaciu aplikáciu Whoo app. Vypočujte si, s akými výzvami bojovali v novom podcaste.

Na začiatku bolo stretnutie dvoch founderov, ktorí prišli s nápadom vytvoriť mobilnú aplikáciu, ktorá by používateľovi ukázala ľudí v okolí.

Títo zakladatelia však okrem nápadu nemali nič. Ani technické skills, ani tím, len nejaké menšie marketingové zručnosti. Oslovili Mateja s jeho bratom Janom, či by im nepomohli s aplikáciou.

Nové výzvy, nové riešenia

„Pristúpili sme k tomu, že sme z nich pomocou dizajnových workshopov (Value proposition workshop, Lean canvas a i.) dostali celú myšlienku.

Tu by som chcel zdôrazniť, že design thinking nie je výsada len projektov, ktoré majú akýkoľvek budget, ale je to toolkit využiteľný aj pri startupoch“, prezrádza Matej Aštary.

Následne sme spoločne vyskladali tím (tech, marketing, operations) a takisto sme založili spoločnú firmu.

Workshopy priniesli ovocie

Z diskusií počas našich workshopov vyplynulo, že pre geolocation based aplikáciu potrebujeme urobiť „marketingový big-bang“. Nedalo sa to robiť pomaly, keďže by nenastal snowball efekt.

Do tímu sme teda zapojili veľkého slovenského influencera Exploiteda. Prijali sme ho ako partnera spoločnosti (dostal podiel).

Otvárame brány verejnosti

Appku sme dostali do MVP štádia (opravili sme jej nedostatky a vyladili funkčnosť aj dizajn). Spustili sme (bez priamych nákladov) influencer kampaň, ktorú zastrešil Exploited cez svoju sieť kontaktov.

V priebehu dvoch týždňov sme do aplikácie dostali cez 60 000 používateľov s výbornou trakciou.

Následne sme opäť za silnej pomoci ľudí z nášho tímu začali budovať investorský pitch a oslovili VCs a angel investorov na Slovensku a v Česku.

Takisto sme sa zapojili do akcelerátora Perry Talents, ktorý nás spojil s investorom Asseco CE. Uzavreli sme investiciu spolu za 350 000 eur. Tá sa použila na dovývoj appky a otestovanie marketingových aktivít mimo influencer marketing. Tu sa nám podarilo dostať na CPA okolo 30 až 60 centov.

Aké boli čísla?

Do appky sa nám podarilo za rok aj bez veľkej influencer kampane dostať ďalších viac ako 60 000 používateľov.

Na jeseň a v zime 2022/2023 sme appku rozšírili do Ázie. Využili sme to, že aplikácia podobného zamerania (Zenly) končí a ľudia hľadali náhradu. V rámci tejto ázijskej kampane sme organicky (cez pozíciu v App Stores) získali za mesiac ďalších 120 000 používateľov z Ázie. 

Momentálne máme rozdiskutované viaceré možnosti investícií (Asia-based investori aj CEE based investori).

Projekt tak stojí pred zásadným rozhodnutím, ktorým smerom sa vybrať (zväčšovanie market share/otváranie nových trhov verzus monetizácia existujúcej bázy a pomalé zväčšovanie market share.

Čo by sme zopakovali (positive learnings):

  1. Už v skorej fáze startupu sa dajú použiť rôzne design thinking metódy (v zásade bez veľkých nákladov).
  2. Netreba sa báť osloviť ani investorov, pre ktorých projekt ako taký nie je sweet spot (Asseco nemalo žiadnu skúsenosť s B2C/social aplikáciou).
  3. V early fáze investora presvedčí tím. 
  4. Aj pre tech projekty je vhodné zvážiť „fast-forward“ cez influencerov. A to kľudne aj za cenu toho, že ich prizvete ako partnera do projektu. Pre marketingové projekty je to nutnosť.
  5. Náklady na akvizičný marketing sa dajú znížiť brand awareness kampaňou, ktorá mu predchádza (optimálne s influencermi).
  6. Hľadali by sme growth-hacky (viď. ázijská „kampaň“ vyššie).
  7. Pre startupy sa netreba báť dať dokopy tím founderov so skúsenými ľuďmi, ktorí majú za sebou už nejaké projekty. Pomáha to nielen v diskusii s investormi, ale zároveň to prináša aj skúsenosti. Je to taký „nestartup founder setup startupu“. V preklade to znamená, že hlavní founderi by mali byť nadšení, mladí a odvážni. Silu pôvodnej myšlienky by mali neustále podporovať a hnať vpred. Nemali by sa však báť „rozdať kus firmy“ skúsenejším ľuďom (takým, čo zapadajú do vízie).
  8. Aspoň trochu skúsenejšieho a štrukturovaného rozmýšľania nad projektom do každého startupu!

Čo by sme nezopakovali (lessons learned):

  1. Tech projekt by mal mať jedného z cofounderov tech človeka (developera). Keďže u nás to tak nebolo, zápasili sme s tech leadershipom.
  2. Rýchlejšie by sme testovali/pilotovali product features a nevyvíjali ich do „dokonalosti“. To, čo sme spravili na začiatku z MVP appky (pomerne „zbúchané“ na kolene), sme potom nereplikovali vo vývoji ďalej (after money sme spomalili).
  3. V oveľa skoršom štádiu by sme testovali monetizačné schémy. Toto je nutnosť hlavne pri SK a CZ investoroch.
  4. Menej by sme sa v ďalších fázach rastu spoliehali na influencer marketing. Je to skôr akvizičná/nárazová vec, nie dlhodobá. Influenceri neudržia „pozornost“ pri jednej téme dlho.
  5. Viac by sme sa pýtali používateľov, testovali a pracovali s appkou kreatívnejšie a nie len vyvíjaním nových features.
  6. V dnešnej dobe horšieho prístupu ku fundingu by sme lepšie hospodárili s peniazmi a udržali si dlhšiu runway.
  7. Od prvého dňa by sme oslovovali s B2C projektom investorov mimo SK a CZ. Tu sú prostriedky veľmi často biased smerom k B2B/SaaS/technology projektom.

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner foto

Michal Lichner
Global BizDev, Sales, Marketing Consultant
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Eva Čechovská

Eva Čechovská
Sales & Export Consultant
+421 918 341 781
eva.cechovska@dexfinity.com

Pavol Adamčák foto

Pavol Adamčák
International Marketing Strategy Consultant, Founder
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.