Trojnásobný obrat za 5 rokov
Rumunsko je dnes jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich e-commerce trhov v Európe. V roku 2022 dosiahol rumunský e-commerce obrat vo výške 7 miliárd eur, čo je trojnásobne vyššie číslo, ako zaznamenal trh pred piatimi rokmi.
Pribúda aj používateľov internetu
Internet využíva približne 90 % dospelej populácie. Do roku 2019 rástol počet používateľov internetu o zhruba 23 %, avšak pandémia spôsobila nevídanú akceleráciu a od roku 2020 zaznamenávame medziročný nárast o 40 %.
Ide o skutočný počet pribúdajúcich potenciálnych zákazníkov, pretože väčšina tých, ktorí nakúpili počas pandémie, pri online nakupovaní aj zostali.
Koľko Rumunov nakupuje online?
S rastúcim prístupom k internetu pribúda aj počet online nakupujúcich. Kým v roku 2021 nakúpilo online 41 % Rumunov, v roku 2022 je to už 47 %. Vyhľadávanie citeľne ovplyvnila ekonomická kríza.
Cez Google najčastejšie hľadajú:
- výpredaje,
- zľavy
- a produkty z druhej ruky.
Výrazne klesol záujem o zábavu a turistiku, ale naopak vzrástlo vyhľadávanie informácií o zlate, kreditných kratách a bankových vkladoch.
Kríza online nakupovanie neohrozuje
Aj napriek ekonomickej kríze funguje online podnikanie pomerne stabilne, pretože napĺňa potreby predávajúcich aj kupujúcich. Zákazníci nakúpia z pohodlia domova, a to bez cestovania a výdavkov na dopravu. E-shopy zarobia a zákazníci ušetria čas.
Vojna zatriasla hospodárstvom
Rast sa spomalil vplyvom inflácie a rušením pandemických opatrení. Výrazný vplyv na hospodárstvo Rumunska a celej Európskej únie má vojna na Ukrajine. Viaceré e-shopy hlásia pokles kúpnej sily.
Na druhej strane tržby e-shopomE-shop alebo inými slovami internetový obchod je virtuálna platforma, na ktorej nakupujete alebo predávate produkty cez internet. Vďaka neobmedze... More stabilne rástli, pretože predajcovia premietli zvýšené výdavky na energie a dodávateľov do vyšších cien tovaru a služieb. Napríklad len za august 2022 zarobil priemerný e-shop o 21 % viac ako v roku 2021.
Tip: Predzásobte sa sortimentom za ešte prijateľné ceny a majte tovar skladom, ak tušíte problémy s dodávateľmi alebo výrobcami. Pripravte si krízovú stratégiu a efektívnu komunikáciu so zákazníkmi.
Online nakupovaniu kraľuje móda a elektronika
Rumuni nakupujú na internete takmer čokoľvek od chovateľských potrieb až po domáce náradie. Na prvej priečke neohrozene stojí móda, ktorú nakupuje 60 % online nakupujúcich. Hneď v tesnom závese nájdete elektroniku, ktorá pristáva v nákupnom košíku takmer každého druhého Rumuna.
Záujem rastie medzi mladými
V roku 2022 pribudlo najviac online nakupujúcich z vekovej kategórie od 18 do 34 rokov. Viac ako polovica opýtaných nakupuje online, pričom pred rokom ich bolo o 10 % menej. Mladá generácia v drvivej väčšine nakupuje cez smartfón.
Najpopulárnejšie sociálne siete v Rumunsku
Na prvých troch priečkach podľa počtu používateľov sa nachádza Facebook, YouTube a TikTokTikTok je jednou z najpopulárnejších sociálnych sietí dnešnej doby, pričom už dávno neplatí, že na TikToku nájdete iba mladšie ročníky.... More.
V Rumunsku má:
- Facebook 11,5 milióna používateľov,
- YouTube 11 miliónov jedinečných používateľov mesačne,
- TikTok 7,5 milióna používateľov,
- Instagram 6 miliónov používateľov.
Čo Rumunom prekáža pri online nakupovaní?
Bežnému spotrebiteľovi najčastejšie prekáža nedostatok recenzií. Ak si chcú nejaký produkt kúpiť, očakávajú autentické recenzie od iných používateľov. Zároveň vnímajte túto slabinu rumnských e-shopov ako vašu príležitosť. Zabezpečte tovaru dostatok vierohodných recenzií a získajte tak konkurenčnú výhodu.
Recenzie sú pre Rumunov základ
Kvalitné recenzie vám prinesú lepšie tržby, pretože až dve tretiny Rumunov ich aktívne vyhľadáva. Vďaka nim môžete získať dôveru zákazníkov a generovať vyššie zisky.
Pri získavaní recenzií dbajte na ich kvalitu. Dávajte zákazníkom otvorené a uzavreté otázky, aby ste získali hodnotnú spätnú väzbu.
Rumuni sa v recenziách zaujímajú o:
- spokojnosť zákazníkov s produktom (74 %),
- reakcie e-shopu na negatívne hodnotenia (50 %),
- komentáre k recenziám (39 %),
- podiel pozitívnych a negatívnych recenzií (36 %),
- informácie o rýchlosti dodania (36 %).
Uvedomte si, že písanie recenzií zaberá čas. Ak chcete, aby vám zákazníci napísali, pýtajte sa ich a zároveň motivujte.
Okrem recenzií trápia Rumunov problémy s platbou za tovar a komplikované alebo zdĺhavé vrátenie tovaru. Stále veľké množstvo obyvateľov nemá elektronický účet v banke, a tak nedokážu nakupovať online.
Gigant východnej Európy
Rumunsko je aj napriek miernemu spomaleniu rastu stále najsilnejším e-commerce trhom vo východnej Európe. Vygeneruje takmer polovicu obratu celého regiónu, ktorý dosahuje 14 miliárd eur.
Ako vyzerá Black Friday v Rumunsku?
V roku 2021 klesol, v porovnaní s rokom 2020, počet ľudí, ktorí nakupovali cez Black FridayBlack Friday, v slovenčine Čierny piatok, je jednou z najvýznamnejších nákupných príležitostí v roku. Black Friday ako symbol konzumu na nie... More výpredaje. Napriek tomu celkovo výpredaje využíva takmer každý druhý používateľ internetu.
Rumuni poznajú Black Friday, zľavy aktívne vyhľadávajú, ale zároveň sa ich nákupné správanie neviaže len na novembrové zľavy.
Nákupný ošial pretrváva celý november
Počet vyhľadávaní a online nákupov sa nezvyšuje len počas výpredajového víkendu, ale je pomerne rovnomerne rozložené naprieč celým novembrom.
V minulosti nakupovali Rumuni oveľa spontánnejšie, dnes sú ich nákupné rozhodnutia premyslenejšie a plánovanejšie. Ceny si porovnávajú a vyberajú najvýhodnejšiu akciu.
V roku 2021 priemerný Rumun začal s plánovaním nákupu zhruba 7 dní predtým, ako e-shopy vôbec spustili nejaké kampane. Rok 2022 nebude výnimkou.
Chcete expandovať do Rumunska?
Premýšľate nad expanziou do Rumunska? Neváhajte. Drvivá väčšina slovenských e-shopov smeruje expanziu do Maďarska alebo Rumunska. Ak expanduje vaša konkurencia, rozhodnutie neodkladajte.
Podarilo sa nám uspieť na rumunskom trhu s IRISIMO, Foxigy a mnohými ďalšími slovenskými e-shopmi. Ozvite sa a ďalší úspešný príbeh môže byť ten váš.