Chcete poraziť konkurenciu a získať viac zákazníkov v roku 2021? Prispôsobte sa novému nákupnému správaniu a tvorte zmysluplné reklamy. Vďaka nim môžete zvýšiť mieru prekliku až o 30 %.
Obsah
Rok 2020 bol z dôvodu pandémie mimoriadne turbulentný pre celé online podnikanie. Pribudli ľudia, ktorí nakupujú online, zrýchlila sa digitalizácia a zmenilo sa nákupné správanie. Ako sa týmto zmenám prispôsobiť a zvládnuť rok 2021?
Online nakupovanie zaznamenalo raketový rast
Najzásadnejšou zmenou je digitálna transformácia. Zahŕňa v sebe nielen rast počtu ľudí, ktorí nakupujú online, ale aj zvyšujúci sa počet zákazníkov, ktorí skúšajú nové e-shopy.
Takmer všade vo svete začali ľudia častejšie nakupovať online. Napríklad v USA narástol podiel e-commerce na celkovom obrate maloobchodu z 18 % na 27 % za osem týždňov. V novom e-shope nakúpilo od 20 % do 60 % nakupujúcich.
Nespoliehajte sa na to, že tento trend skončí spolu s pandémiou. Práve naopak, ľudia si zvykli nakupovať online a budú v tom pokračovať.
Zmena v nákupnom správaní
Ďalšou zmenou, ktorú musíte zohľadniť vo svojej marketingovej stratégii, je nákupné správanie. Pred pandémiou bol nákupný proces dlhší a komplexnejší. To už neplatí. Ľudia nakupujú rýchlejšie a ich rozhodovanie oveľa viac ovplyvňuje online prostredie.
Najnovší prieskum zákazníckeho správania priamo od Google prišiel so zistením, že online nákup sa skladá z dvoch fáz:
- fázy prieskumu (zákazníci hľadajú možnosti, čítajú o produktoch, prezerajú rôzne značky),
- fázy hodnotenia (zákazníci vyberajú najvhodnejší produkt zodpovedajúci ich možnostiam a potrebám).
Tieto fázy sa opakujú, až kým zákazník nenakúpi. Počas oboch fáz ho ovplyvňuje množstvo faktorov. Ak chcete vstúpiť do hry so svojím produktom, mali by ste vedieť, ako a kedy osloviť zákazníka počas týchto fáz.
Fázy online nákupného procesu v roku 2021 podľa Google
Ako si získať zákazníka v roku 2021?
Na základe zmien v nákupnom správaní Google odporúča osloviť zákazníka:
- ponukou, ktorá mu bude dávať zmysel,
- reklamou, ktorá mu dá pocit, že mu rozumiete.
Ako tieto zásady aplikovať na vaše podnikanie? V prvom rade musíte zodpovedne zhromažďovať dáta. Práve tie sú východiskom pre kvalitnú a zmysluplnú reklamu a personalizovaný obsah.
Tvorte užitočný obsah
Pomôckou vám môže byť štúdia, ktorá zaujala aj nás. Google analyzoval, čo ovplyvňuje ľudí pri nákupe v e-shopoch. Čo je ich pohnútkou? Odpoveďou je nákup, ktorý im dáva zmysel.
Súčasní zákazníci očakávajú od produktov a služieb na internete, že im:
- poskytnú pomoc,
- dajú potrebnú inšpiráciu,
- zabezpečia oddych a relax
- alebo pomôžu skontaktovať sa so svetom.
Jednotlivé odvetvia majú ešte svoje podkategórie, ktoré nájdete na obrázku nižšie.
8 pozitívnych očakávaní zákazníkov od marketérov a značiek od Google
Zohľadnenie týchto vnútorných motivácií zákazníkov vo vašom marketingu, PPC kampaniach alebo reklamných textoch môže výrazne prispieť k vyššej miere prekliku. So správnou kombináciou marketingových nástrojov posuniete svoj e-shop zase o kus ďalej.
Začnite robiť reklamu, ktorá bude osobná
Okrem zmysluplnej ponuky potrebujete robiť aj kvalitnú a personalizovanú reklamu. Google odporúča ísť dokonca ešte ďalej a kladie dôraz na to, aby bola reklama nielen personalizovaná, ale dokonca osobná.
Osobné reklamy získali o 30 % vyššiu mieru prekliku u nepreferovaných značiek a o 12 % u preferovaných. Závery sú výsledkom výskumu, ktorý urobil Google v spolupráci s Deloitte.
Cieľom výskumu bolo zistiť, ako osobný prístup v reklame ovplyvní:
- dlhodobé a krátkodobé KPI,
- vnímanie tejto reklamy.
Aký je rozdiel medzi osobnou a personalizovanou reklamou?
Ak chcete zlepšiť výkon svojich kampaní a reklám, musíte poznať rozdiel medzi personalizovanou a osobnou reklamou.
Personalizovaná reklama zobrazuje priamo produkty alebo stránky, ktoré ste navštívili. Odkazuje na portály, ktoré priamo súvisia s informáciami, ktoré ste vyhľadávali.
Osobná reklama dáva vyhľadávania do súvislosti a snaží sa identifikovať nevyslovenú vnútornú motiváciu. Napríklad, ak hľadáte výraz “ako sa naučiť lyžovať” a zároveň “kúpa auta”, osobná reklama bude vyzerať ako banner s novým autom pri zasnežených kopcoch.
Ako dopadli osobné reklamy v porovnaní s personalizovanými?
Pri získavaní nových zákazníkov boli mimoriadne účinné aj reklamy s nižšou mierou osobného prístupu. Avšak na tie najosobnejšie klikalo o 30 % viac potenciálnych zákazníkov. Všimnite si, že ide o 30 % rast nad rámec bežnej personalizácie. Výsledky sú jasným dôkazom toho, že pokročilá dátová analytika dokáže generovať vysoko výkonné kampane.
Vplyv osobnej a dátami generovanej reklamy na KPI od Google
Zhrnutie odporúčaní od Google pre majiteľov e-shopov:
- zautomatizujte procesy, aby ste vedeli pružne reagovať na príchod nových klientov a zvýšený dopyt.
- zbierajte dáta o svojich aktuálnych a potenciálnych klientoch a na základe nich tvorte osobnú reklamu – vizuálnu i textovú. Je výkonnejšia z pohľadu KPI.
- investujte do mechanizmov ochrany dát, ktoré zberáte.
So zberom dát a analytikou máme bohaté skúsenosti. Klientom pomáhame na viac ako 30 rôznych trhoch dosahovať výsledky, ktoré im prinášajú zisk. Naši klienti sú naši partneri. Riešeniam, ktoré vám predložíme, dôverujeme, a preto pracujeme aj formou províznej spolupráce alebo success fee.
Poďte s nami ďalej
Máte otázky k dátovej analytike, chcete zvýšiť výkonnosť svojich kampaní, či dokonca plánujete expandovať do zahraničia? Kontaktujte nás a radi si s vami prejdeme možnosti rastu vášho e-shopu.
Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok
Námet: Pavol Adamčák
Napísala: Adriána Černáčková
Spätná väzba: Martin Bartl, Petra Dudášová
Publikovala: Petra Dudášová
KONTAKTY NAPRIAMO
Spojme sily.
Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.
Michal Lichner
Global BizDev, Sales, Marketing Consultant
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com
Eva Čechovská
Sales & Export Consultant
+421 918 341 781
eva.cechovska@dexfinity.com
Pavol Adamčák
International Marketing Strategy Consultant, Founder
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com
Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.