Maďarský trh predstavuje po Českej republike pre mnoho slovenských e-shopov jednu z prvých možností expanzie do zahraničia. Ide o veľký, zaujímavý a rozvinutý trh, na ktorom sa Slovákom obvykle dobre darí. O to prekvapenejší boli majitelia e-shopov v roku 2022, keď prišla poriadna studená sprcha v podobe spomalenej ekonomiky a problémov s kurzovými rozdielmi.
Rok 2022 na maďarskom trhu
V poslednom roku zažíva trh extrémne turbulencie, ktoré mnohým slovenským e-shopárom pridali viac starostí ako radosti. Ide najmä o:
- nestabilný forint,
- vysokú infláciu v HU,
- klesajúcu životnú úroveň v HU,
- rýchle ochladzovanie nákupného správania Maďarov.
Bojujte tam, kde máte šancu
Ako e-shop nemáte dosah na makroekonomické ukazovatele a zmeny zákazníckeho správania. Môžete sa však efektívne brániť proti výkyvom kurzu forintu oproti euru a robiť aktívne opatrenia, ktoré vám aspoň čiastočne pomôžu znížiť finančné škody.
Začnite správnym naceňovaním
Každý e-shop predávajúci svoje tovary mimo eurozóny musí mať v prvom rade správne vyriešený mechanizmus naceňovania, resp. preceňovania svojich tovarov do cudzej meny.
Často sa stáva, že e-shop prepočíta ceny na zahraničné trhy len na začiatku sezóny a ďalej s nimi nepracuje. Opačný extrém je, ak e-shop fixuje ceny na svoju domácu menu (euro) a prepočítava ich automaticky každý deň podľa platného kurzu.
Ani jeden z prístupov nie je vhodný. V prvom prípade úplne strácate kontrolu nad kurzovou stratou a pri druhom zase nad konkurencieschopnosťou ceny na zahraničnom trhu.
„Odporúčame, aby sa e-shopár na zahraničný trh pozeral ako na samostatný biznis a kurzové zmeny zaradil priamo do riadenia výkonnostného marketingu cez maržu.“
– Martin Bartl, Content MarketingContent marketing alebo inými slovami obsahový marketing sa zameriava na tvorbu a distribúciu hodnotného a relevantného obsahu. Cieľom content m... More Manager z Dexfinity
Zistite, kedy sa propagácia neoplatí
Je dôležité, aby ste si ako majiteľ e-shopuE-shop alebo inými slovami internetový obchod je virtuálna platforma, na ktorej nakupujete alebo predávate produkty cez internet. Vďaka neobmedze... More určili hraničné úrovne marže pre danú krajinu. To znamená krajné situácie, kedy sa už daný produkt neoplatí propagovať na trhu. Postup vysvetlíme na jednoduchom príklade.
Máte produkt s maržou 30 % na trhu v eurozóne. Na maďarskom trhu by ste k tejto hrubej marži pripočítali ešte kurzový rozdiel, čím by ste hranicu posunuli napríklad na 27 %. Biddingový algoritmus reklamného systému na základe týchto dát potom vypne promo na daný produkt o niečo skôr ako v štátoch, kde zákazníci platia eurom.
Prevádzajte forinty na eurá efektívne
Pohyby výmenného kurzu nie sú len účtovný a cenový problém. Peniaze utŕžené za tovar v cudzej mene prevádzajte na eurový účet bez toho, aby ste ešte viac stratili na poplatkoch alebo nevýhodnom kurze vo vlastnej banke.
Využite virtuálne banky alebo nebankové platformy
Veľmi dobre sa osvedčili nebankové platformy akou je napríklad Wise, alebo virtuálne banky, ktoré ponúkajú prevody v kurzoch blízkych stredu. Často je kurzovo výhodnejšie platiť napríklad dodávateľské dolárové faktúry vo forintoch a neprevádzať ich medzitým na eurá.
Majte čas zmeny meny vo svojich rukách
Nezabudnite nastaviť cashflow manažment tak, aby ste mali možnosť sa vždy rozhodnúť kedy a akým spôsobom budete cudziu menu zamieňať. Stopnite automatické transfery na jeden hlavný eurový účet, pretože pri nich nemáte možnosť ovplyvniť čas a spôsob zámeny zahraničných mien.
Pokročilý prístup k riadeniu rizika zmeny kurzu
Naozaj pokročilý prístup k riadeniu kurzového rizika predstavujú finančné deriváty ako tzv. „floating forward“. Ide o mimoburzovú finančnú dohodu medzi vami a bankou.
Pomocou nich si ako majiteľ e-shopu dohodnete vo svojej banke podmienky na 3, 6 alebo 9 mesiacov vopred, ktorými si zafixuje opciu na nákup cudzej meny za určitý pevne stanovený výmenný kurz.
Právo ale nie povinnosť
Keďže ide o opciu, máte právo realizovať obchod, ale ak sa trh pohne opačným smerom, nemusíte ho zrealizovať alebo ho urobíte v inom čase. „Hedgingovým prístupom“ vopred znížite riziko veľkej finančnej straty na výmennom kurze.
Hedging je laicky povedané stratégia riadenia rizika alebo akási poistná zmluva, ktorá vás chráni pred stratou, ale, pochopiteľne, nebude to zadarmo.
Za finančnú poistku platíte poplatky
Za opciu platíte banke poplatok, ktorý sa pohybuje vo výške 1 % až 3 % z celej sumy kontraktu. Ak sa však kurz pohne o viac ako 9 %, ako to bolo pri kurze euro/forint v roku 2022, je poplatok znesiteľný.
Tento prístup odporúčame pre e-shopy, ktoré majú v danej mene ročný obrat aspoň 500 000 eur.
Chcete mať financie e-shopu pod kontrolou?
Naša rada pri kurzových zmenách je rovnaká ako pri ostatných biznisových rozhodnutiach. Robte veci vedome a riaďte ich na základe dát.
Denne pracujeme s malými aj veľkými e-shopmi, ktorým pomáhame riešiť marketingové aj finančné výzvy. Za výsledky našej práce hovoria úspechy klientov.
Ak chcete dostať cashflow e-shopu pod kontrolu, ozvite sa nám.