Zistite, v akom stave je váš web.

Ako naštartovať cash flow a zaplátať diery v rozpočte e-shopu?

Príjmy, výdavky, náklady, obrat. Majte rozpočet pod kontrolou a rozbehnite svoj e-shop na plné obrátky. Viete, aké máte rezervy a odkiaľ vám utekajú peniaze? V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako na finančnú analýzu a správne určenú maržu.  

zaplatajte cashflow

Obsah

E-shopu sa môže dariť aj bez toho, aby mal dokonalý finančný plán. Istý čas. Avšak bez poriadnej analýzy narazíte skôr či neskôr na problémy. 

V tomto článku sa zameriame práve na e-shop a jeho financie. Konkrétne sa dozviete:

  • aké sú najčastejšie chyby pri tvorbe rozpočtu,
  • ktoré náklady sa preceňujú,
  • ako by mala vyzerať optimálna marža,
  • ako z marže uživiť celý e-shop. 

Najčastejšie chyby v rozpočte

Základ je poznať svoje príjmy a výdavky. Od nich sa odvíja celý finančný plán. Rukami nám prešlo mnoho rozpočtov a všimli sme si, že niektoré chyby sa opakujú. Nerobte ich. Oberáte sa o zisk a váš e-shop nemôže rásť. 

Aj vaša mzda je náklad

Ruku na srdce, podnikatelia, odpracujete pre e-shop stovky hodín, ale počítate v rozpočte s vlastnou výplatou? Vašou mzdou nie je zisk. Vyčleňte časť rozpočtu na mzdové náklady, konkrétne na svoju vlastnú prácu. Ak nemáte o nej prehľad, vytvárate v rozpočte dieru. 

Na problém narazíte pri prijímaní zamestnanca. Zistíte, že ho nemáte z čoho zaplatiť, pretože ste s ním nepočítali. 

Viete, ktoré produkty torpédujú vašu ziskovosť? Zistite, koľko vás skutočne stoja vratky tovaru a ako zoptimalizovať e-shop na maximum.

Intuitívne financovanie kreditov

Z našich skúseností 15 % až 20 % obratu smeruje do kreditov (Facebook, Google reklama, cenové porovnávače a i.). Platí si ich každý e-shop. Malý aj veľký. 

Problémom nie je výška sumy, ale skôr výkon. Marketing musí prinášať adekvátne výsledky. Pozrite sa na návratnosť kreditov. Spĺňa vaše očakávania? Ak nie, zverte kredity odborníkom a neplytvajte rozpočtom.

Je obrovská škoda, ak skvelý projekt potopí slabý marketing.

Nákup a rozvoj skladu

Pri tvorbe rozpočtu počítajte s rastom. Paradoxne aj úspech vás môže zabrzdiť, ak sa naň nepripravíte. Čo budete robiť, ak sa počet objednávok zdvojnásobí? Máte rezervu na nákup tovaru a prijímanie nových zamestnancov? 

Mnohé e-shopy nemajú ani plán, nieto ešte rezervu. Dopyt je zbytočný, ak nemáte tovar skladom. Potrebujete vedieť, ktoré produkty sa predávajú a ktoré nie. Tovar, ktorý leží v sklade, brzdí cash flow.  

Všetky peniaze nie sú hneď vaše 

Rozpočet musí zohľadniť aj peniaze z platobných brán a od dopravcov. Tie ste síce zarobili, ale reálne sa objavia na vašom účte až koncom mesiaca. Nepočítajte s nimi skôr, ako ich naozaj máte. 

finančný plán e-shopu, analýza nákladov, maloobchodná cena

Rozdielny menovateľ (Uncommon Denominator) je niečo výnimočné, čo nielenže ponúkate v e-commerce prostredí, ale vďaka tomu si udržiavate špeciálnu predajnú pozíciu.

Kurzové rozdiely 

Ak predávate mimo eurozóny, riešte kurzové rozdiely. Mnohé e-shopy majú veľké kurzové straty, ktoré si ani neuvedomujú. Väčšina majiteľov tuší, že niečo strácajú, ale v koncoročnej súvahe môže ísť o obrovské rozdiely. Len výnimočne mali klienti z výmeny valút zisk. 

Situáciu odporúčame riešiť nákupom a predajom cez Revolut. Existuje aj česká firma Citfin, ktorá sleduje výkyvy kurzov za vás a mení prostriedky, keď je situácia najvýhodnejšia. 

Výdavky, ktoré netreba “prestreliť”

Pri finančných analýzach e-shopov sme objavili aj opačný problém. Na niektoré položky minuli ich majitelia priveľa. Týkalo sa to najmä ceny za e-shop a bezplatnú dopravu. 

Absolútne súhlasíme s tým, že e-shop, ktorý má zarábať, musí byť kvalitný. Avšak pozor na perfekcionizmus. Ohrozuje rozpočet. Držte sa jednoduchosti a funkčnosti. Nepotrebujete hneď “mercedes”, aby ste predávali. 

Podobným prípadom je doprava zdarma. Ak ju poskytujete v dobrej viere, že budete konkurencieschopnejší, dobre si prepočítajte, koľko vás naozaj stojí.

Podľa našich skúseností pravdepodobne aj váš e-shop prerába na doprave zadarmo. Viete, ako to napraviť?

Prvá pomoc pre zlý rozpočet

Často sa stretávame aj s tým, že e-shop má nastavený rozpočet, predaje idú dobre, ale zisk nezodpovedá očakávaniam. Takúto situáciu riešime podrobnou analýzou a následnou optimalizáciou. 

Keď potrebujete eurá navyše, musíte zvyšovať obrat alebo znižovať náklady. 

Prepojte systémy a vyhodnocujte dáta 

Vyladený rozpočet vytvoríte len na základe podrobných informácií. Získate ich z kvalitne prepojeného skladového a účtovného systému. V nich nájdete potrebné dáta. Ak nie sú dostatočné, vylaďte systémy. Prezradia vám, čo sa predáva, kde a akú máte maržu.

Optimalizujte kredity

Kredity vytvárajú obrovský priestor na optimalizáciu a zvyšovanie zisku. Správne nastavené PPC kampane alebo iné druhy reklamy sú investíciou, ktorá sa vám niekoľkonásobne vráti. 

My v Dexfinity veríme riešeniam, ktoré ponúkame. Dokonca natoľko, že spolupráce s e-shopmi fungujú na províznej báze. Sme platení od výkonu konkrétnych kampaní. 

Vyjednávajte s dodávateľmi

Optimalizáciu zabezpečíte aj dohodami s dodávateľmi. Vyjednajte si množstevné zľavy a rozširujte portfólio produktov. Vďaka väčšiemu portfóliu získate viac zákazníkov. 

Marža pre bezproblémový chod e-shopu

Hrubá marža by sa mala pohybovať okolo 50 % (záleží na segmente). Zdá sa vám to veľa? Uvedomte si, že z nej živíte celé podnikanie. Len veľmi malú časť si môžete ponechať ako zisk. 

Modelový príklad finančnej analýzy

Pozrite sa na uvedenú tabuľku. Využívame ju ako odrazový mostík pri tvorbe finančných plánov pre e-shopy.  

finančný plán e-shopu, analýza nákladov, maloobchodná cena

Vysvetlivky: MOC – maloobchodná cena, VOC veľkoobchodná cena, PNO – podiel nákladov na obrate, ATL – Above the Line (nadlinky), komunikačné techniky ako televízia, rozhlas, spoty, noviny, bannery, BTL – Below the Line (podlinky), PR, podujatia, newslettre, virálne videá, skupiny na sociálnych sieťach a i. 

Finančný plán e-shopu a nastavenie marže

VOC predstavuje veľkoobchodnú cenu, MOC maloobchodnú. Rozdiel medzi nimi je zisk, ktorý však neprináleží len vám. Treba ho percentuálne prerozdeliť na aktivity, ktoré dávajú zmysel. Najväčšiu časť zhltnú fixné náklady (okolo 18 %) a marketing (20 %). 

V rozpočte treba počítať aj s peniazmi na vratky, bezplatnú dopravu alebo zľavy.

Dávajte a dostanete

Možno sa vám zdá absurdné, aby ste sa oberali o zisk a dávali ho zákazníkom len tak. Vy ho však nerozdávate, ale investujete. Dbajte na to, aby ste tieto financie smerovali do aktivít, ktoré vám prinášajú zisk. Ako? To je na podrobnú analýzu.

Radi vám s ňou poradíme. Čísla nás bavia a teší nás, keď naši klienti rastú.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Námet: Vladimír Nociar

Napísala: Adriána Černáčková

Spätná väzba: Vladimír Nociar, Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner foto

Michal Lichner
Global BizDev, Sales, Marketing Consultant
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Eva Čechovská

Eva Čechovská
Sales & Export Consultant
+421 918 341 781
eva.cechovska@dexfinity.com

Pavol Adamčák foto

Pavol Adamčák
International Marketing Strategy Consultant, Founder
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Sprievodca expanziou