Natívna reklama dušou marketérka. Je prirodzená a má charizmu. Hovorí k veci a predáva nenápadne. Natívna reklama nie je láska na prvý pohľad, ale získa si vás. A my vám poradíme, ako ňou získať zákazníka.
Obsah
Čo je nativná reklama
Nativná reklama je forma reklamy, ktorá je integrovaná do obsahu stránky, aplikácie alebo platformy, na ktorej sa zobrazuje. Ide o reklamu, ktorá vyzerá ako súčasť obsahu a je prispôsobená konkrétnemu prostrediu, v ktorom sa zobrazuje. Cieľom nativnej reklamy je pôsobiť menej rušivo ako iné formy reklamy, a tým zvýšiť pravdepodobnosť, že ju používatelia budú vnímať ako relevantnú pre ich záujmy a potreby.
Ako funguje nativná reklama
Natívna reklama sa zobrazuje na rôznych platformách a médiách, ako sú napríklad sociálne siete, noviny, časopisy, blogy a podobne. Keďže je prispôsobená konkrétnemu prostrediu, má rôzne formy, ako napríklad článok sponzorovaný reklamnou spoločnosťou, reklamný príspevok v sociálnej sietiSociálna sieť je online platforma, ktorá umožňuje ľuďom navzájom komunikovať, zdieľať obsah a nadväzovať nové kontakty. Konkrétneho čl… More, alebo reklamný bannerBanner, inými slovami bannerová reklama, je jednou z najbežnejších foriem online reklamy. Ide o grafickú reklamu, ktorá obsahuje texty, obrázk… More v aplikácii.
Nativná reklama sa zvyčajne zobrazuje v blízkosti obsahu, ktorý je podobný alebo súvisí s reklamou. Napríklad, ak sa na blogu zobrazuje článok o cestovaní, môže sa v jeho blízkosti zobraziť nativná reklama pre cestovnú kanceláriu. Tým sa zvýši pravdepodobnosť, že používatelia reklamu vnímu ako relevantnú pre ich záujmy a budú ochotnejší s ňou interagovať.
Prečo potrebujeme viac natívu?
Od čias prvej bannerovej reklamy spoločnosti AT&T ubehlo dlhých 28 rokov. Bežného používateľa denne bombarduje 4 000 až 10 000 reklamných zdelení.
Šialené číslo, ale porozmýšľajte, koľko ste ich dnes videli. Počítajte všetko – nielen reklamy v mobile, novinách, aplikáciách, ale aj bilboardy na prechádzke alebo popri šoférovaní. Výskumy nebudú ďaleko od pravdy.
Mozog má toho dosť
Pre zachovanie duševnej rovnováhy sa ľudský mozog naučil reklamy nevnímať.
Je dokázané, že návštevník webu ignoruje väčšinu reklamy. Ak vie, čo hľadá, okolité podnety ho nezaujímajú.
Bannerova slepota negatívne ovplyvňuje výkonnosť reklám a zvyšuje dôraz na kreativitu a nápaditosť.
Mladí reklamu blokujú
Ak cielite na mladšiu generáciu, narazíte na AdBlock. Podľa prieskumu využíva blokovanie reklám viac ako 23 % Slovákov.
Ako tvoriť v takomto prostredí platený obsah, ktorý zaujme?
Čo dokážete s natívnou reklamou?
- oslovte aj používateľov s Adblockom,
- zatočte s bannerovou slepotou kreativitou,
- vytvorte zmysluplnejšie a autentickejšie kampane,
- vybudujte základy dobrého mena značky
- a zvýšte predaje.
Ako sa zobrazuje natívna reklama?
Natívna reklama je platená, ale nenápadná. Nájdete ju vo feede sociálnych sietí alebo ako odporúčaný obsah na webových stránkach.
Na rozdiel od bannerov a zobrazovacích reklám, natívna reklama vyzerá ako súčasť webu. Svojou formou a vzhľadom splýva s prirodzeným redakčným obsahom.
Obrázok nižšie je výborným príkladom, ako dokáže natívna reklama splynúť s webom.
Natívna reklama medzi článkami na spravodajskom portáli SME.sk.
Zvýraznený článok neruší a po prekliknutí sa čitateľ dostane na inzertnú podstránku. Až po chvíli zistí, že číta reklamný text o developerskom projekte. Natívna reklama tak splnila svoj účel.
Podľa výskumov ju zákazníci nevnímajú negatívne. Vedia, že ide o reklamu, ale ak ponúka kvalitný a zaujímavý obsah, neprekáža im.
Ako spoznať natívnu reklamu?
Natívnu reklamu spoznáte podľa informácie, že ide o sponzorovaný obsah, inzerciu alebo iný ekvivalent platenej spolupráce.
Informácia by sa mala nachádzať na začiatku článku, prípadne ako vodoznak vo videu alebo v popise obrázka. Záleží na type natívnej reklamy a prostredí, v ktorom sa zobrazuje. Pri spolupráci s influencermi sa platené partnerstvo uvádza v príspevku na sociálnych sieťach.
Natívna reklama musí byť adekvátne označená, aby čitateľ vedel, že prezerá inzerentom platený obsah. Zdroj: SME.sk
Aj platená reklama na Google je natívna
Do svojej content marketingovej stratégie zahrňte natívnu reklamu v rôznych podobách:
- Reklama medzi ostatnými príspevkami na spravodajských portáloch a iných médiách (aj sociálne siete)
- Reklama vo vyhľadávaní
Možno vás to prekvapí, ale platená reklama vo vyhľadávaní je vo svojej podstate natívnou reklamou. Svojím vzhľadom kopíruje prostredie organického vyhľadávania. Reklamné inzeráty splývajú s ostatnými a odlišuje ich len označenie “Ad”.
Platená reklama na Google spĺňa parametre natívnej reklamy.
Odporúčacie okná
Nájdete ich pod článkami na weboch spravodajských médií alebo v prehrávači po skončení videa. Využívajú chuť inzerenta prezerať ďalší obsah a ponúknu mu ho.
Ako vytvoriť natívny banner?
Samostatnou kategóriou, ako osloviť zákazníkov, sú natívne bannery. Spájajú v sebe vizuálnu atraktivitu banneru, ale neodbočujú od kontextu a obsahu prezeraného webu.
Kreatíva, ktorá funguje v natívnej reklame
Google analyzoval tisíce reklám, ktoré propagujú produkty osobnej starostlivosti, domáce potreby a elektroniku. Najúspešnejšie reklamy priniesli najviac zákazníkov. Ako vyzerali?
Jednoduchý jazyk a jasné posolstvo
Hovorte jazykom, ktorému zákazníci rozumejú. Vyhýbajte sa zložitým výrazom. Či predávate kombajny alebo bezpečnostné softvéry, komunikujte ľudskou rečou. Ľudia, ktorí ich reálne nakupujú, nemusia byť experti.
Nesnažte sa zapáčiť každému
Hľadajte vlastnosť produktu, ktorá vydrží v mysli zákazníkov dlhšie ako len jeden 20-sekundový spot. Ukážte, ako produkt zapadne do ich života a vyberte vhodnú cieľovú skupinu. Nemusíte osloviť každého. Vďaka šikovnému content marketingu zistíte, po čom túžia.
Skvelý kúsok sa podaril napríklad Heinekenu s nealkoholickým pivom. Vytvoril sériu vtipných videí s hercami z populárneho seriálu Office. Natívna reklama nenásilne oslovila ľudí z kancelárií, ktorí sa spoznali v príbehoch a veselých situáciách.
V reklame nealkoholický Heineken zároveň vykreslili ako pojítko medziľudských vzťahov, ktoré si môžete dopriať aj na pracovisku.
Vytvorte vzťah medzi produktom a zákazníkom
K mnohým produktom nemajú zákazníci žiaden vzťah. Kto už len rieši žiletky alebo toaletný papier? Jednoducho ich používajú, pretože chcú alebo musia.
Pri tomto type produktov sa zamerajte na príbeh, nie produkt. Kampaň bude fungovať dlhodobo. Silný príbeh a emotívne video zostáva v hlave zákazníkov ešte dlho po skončení reklamy.
Ako sa robí reklama, ktorá zarába?
Neplaťte za reklamy, ktoré nikto nevidí. V Dexfinity podkladáme každú stratégiu poctivými dátami. Ak cítite, že má e-shopE-shop alebo inými slovami internetový obchod je virtuálna platforma, na ktorej nakupujete alebo predávate produkty cez internet. Vďaka neobmedze… More potenciál rásť a brzdia vás limity vlastného marketingového tímu, zverte ho profesionálom.
Pomohli sme vyrásť aj značkám ako Waragod či INSPIO.
Využite možnosť bezplatnej konzultácie a zistite, ako môžete posunúť svoje podnikanie na vyššiu úroveň.
Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok
Autor: Adriána Černáčková
Editor: Martin Bartl
Publikoval: Róbert Hošták
KONTAKTY NAPRIAMO
Spojme sily.
Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.
Michal Lichner
Global BizDev, Sales, Marketing Consultant
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com
Eva Čechovská
Sales & Export Consultant
+421 918 341 781
eva.cechovska@dexfinity.com
Pavol Adamčák
International Marketing Strategy Consultant, Founder
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com
Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.