Newsletter je hromadná elektronická správa zasielaná prostredníctvom e-mailu prihláseným odberateľom. Cez newsletter spoločnosti komunikujú, informujú o nových produktoch, akciách, súťažiach, blogoch a iných dôležitých udalostiach.
Newsletter slúži na zasielanie hodnotných informácií a budovanie vzťahu s existujúcimi aj potenciálnymi zákazníkmi.
V marketingu sú newslettere aj po niekoľkých rokoch stále považované za jeden z najefektívnejších online marketingových nástrojov. V porovnaní s inými stoja menej peňazí, ale majú výrazný dosah.
Predmet newslettra
Každý newsletter sa skladá z predmetu e-mailu, ktorý je v podstate nadpisom. Mal by byť pútavý a zaujímavý, pretože výrazne ovplyvňuje mieru otvorenia. V prvom odstavci sa zvyčajne nachádza personalizované oslovenie a krátky úvod.
Čo do jadra newslettra?
Do hlavnej časti newslettra patrí hodnotný obsah, ktorý má pre čitateľa význam. V ideálnom prípade kombinujte predajné časti s edukatívnymi alebo zábavnými. Pridajte súťaže, videá alebo infografiky.
Dajte si pozor na to, aby text a informácie v newslettri nevyvolávali dojem nátlaku. Nepredávajte príliš. To čitatelia rýchlo vycítia a z odberu sa odhlásia.
CTA prvok
Okrem grafických prvov a textu newsletter obsahuje konkrétnu výzvu k akcii (CTA prvok). Vložte odkazy na sociálne sieteSociálna sieť je online platforma, ktorá umožňuje ľuďom navzájom komunikovať, zdieľať obsah a nadväzovať nové kontakty. Konkrétneho čl... More, blogy alebo príbuzné produkty.
CTA prvok napíšte tak, aby čitateľ ihneď pochopil, kam sa preklikne. Dbajte na to, aby váš e-mail neskočil v spame a sledujte e-mail spam skóre.
Každému odberateľovi newslettra dajte zároveň možnosť sa z neho odhlásiť. Odhlásenie je povinnou súčasťou férového využívania e-mail marketingu.
Ako merať úspech newslettra?
V závislosti od cieľa, ktorý newslettrom sledujete, vyhodnocujte mieru otvorenia e-mailov, prekliky na odkazy alebo konverzie. Štruktúru, predmet emailu a obsah newslettra A/B testujte, aby ste zistili, ktorá verzia je najvýkonnejšia.
Okrem pozitívnych metrík si všímajte aj tie negatívne, napríklad mieru odhlásenia.