V priemere vidí bežný používateľ internetu zhruba 4 000 reklám. Používatelia ich považujú za rušivé a otravné, naopak pre inzerentov a weby predstavujú zdroj príjmov.
S prvým programom na blokovanie reklám prišiel ešte v roku 2002 prehliadač Firefox. Dnes existuje niekoľko rozšírení internetových prehliadačov a aplikácií na blokovanie reklamy.
Medzi najznámejšie patrí rozšírenie AdBlock, ktorý blokuje reklamy na YouTube, Facebooku, pop-up okná alebo bannerovú reklamu na webových stránkach a mnohé iné. Využívajú ho používatelia prehliadačov Safari, Chrome, ale aj Edge alebo Opera.
Ako funguje blokovanie reklamy (AdBlock)?
Softvér na blokovanie obsahuje zdrojový kód, ktorý chráni používateľov pred neželanou reklamou.
Spolu s reklamou zastaví aj mnohé nástroje, ktoré sledujú aktivitu ľudí na webových stránkach. Výhodou je, že web bez reklamy sa načíta rýchlejšie a prezeranie obsahu je pohodlnejšie.
Blokovanie je dvojsečná zbraň
Blokovanie reklamy má však dve strany. Plní svoj účel a zbaví návštevníka webu otravnej reklamy. Na druhej strane, tvorcom obsahu znižuje príjmy, pretože pre mnohých sú peniaze z reklamy najdôležitejším príjmom.
Väčšie weby a denníky návštevníka s AdBlockerom vyzvú, aby ho vypol, ak si chce prezerať obsah.
Blokovanie reklamy využíva podľa prieskumov každý štvrtý až každý tretí Slovák. Ak chcete, aby sa vaša reklama stále zobrazovala relevantnému publiku vyskúšajte napríklad natívnu reklamu.