Zistite, v akom stave je váš web.

3 pohľady na zákaznícke správanie v kríze z Google Trendov

Inflácia. Ekonomická neistota. Rastúce životné náklady. Toto sú veľké finančné témy, ktoré sa v roku 2022 rýchlo stali súčasťou nášho každodenného slovníka. V ďalších riadkoch nájdete odpovede na tie najdôležitejšie finančné výzvy v uplynulom roku priamo od Googlu.

traja psíkovia hladiaci na infláciu

Obsah

Ľudia žonglujú a zápasia so svojimi osobnými rozpočtami, a preto sa mnohí obracajú na Google, aby hľadali odpovede na témy súvisiacimi s financiami.

Analyzovali sme najnovšie Google Trendy, aby ste lepšie pochopili, na čo všetci myslia v týchto ekonomicky náročných časoch.

Tu sú tri poznatky, ktoré sme našli:

1. Ľudia sa pýtajú veľa finančných otázok

Výraz „inflácia“ je jednou z fráz, ktorá tento rok zaznamenala výrazný nárast záujmu o vyhľadávanie u nás i na celom svete. Výrazný nástup počtu vyhľadávaní začal už v januári 2022 a pokračoval celý rok.

Takto vyzeral trend vyhľadávania inflácie na Slovensku a v susedných krajinách:

Stav globálnej ekonomiky – a dokonca aj osobných financií – je zložitá téma. Je logické, že ľudia kladú veľa otázok, keď sa snažia pochopiť, čo sa deje vo svete.

Napríklad záujem o vyhľadávanie výrazu „prečo“ v súvislosti s výrazom „drahé“ vzrástol celosvetovo o 20 % len za posledných 6 mesiacov.

V roku 2022 Google Trendy zaznamenali zvýšený záujem o vyhľadávanie fráz ako „prečo je maslo také drahé“ v Spojenom kráľovstve, „pourquoi pénurie moutarde“ („prečo je nedostatok horčice“) vo Francúzsku a „warum steigendie preise“ („prečo ceny rastú“) v Nemecku.

Okrem toho sa ľudia obávajú toho, ako ich ovplyvňuje inflácia – a ako môžu minimalizovať dopad na svoje osobné financie.

Ľudia po celom svete kladú otázky ako „čo si môžem dovoliť”, v Poľsku zase “kiedy stopy procentowe“ („kedy sú nové úrokové sadzby“), alebo “aká je aktuálna úroková miera ECB” na Slovensku či “ČNB” v Česku. Narástli aj frázy ako “insolvenčný zákon” a nový “výpočet úrokov”.

2. Neočakávané spojenectvo: Úspora peňazí a záchrana planéty

Najnovšie trendy vo vyhľadávaní Google tiež ukazujú, že v niektorých prípadoch udržateľnosť ide ruka v ruke s infláciou. Keďže spotrebitelia hľadajú spôsoby, ako znížiť náklady, mnohé z cenovo dostupnejších alternatív sú aj nečakane lepšie pre životné prostredie.

Predaj z druhej ruky je čoraz obľúbenejší

Vezmite si nárast vyhľadávaní výrazov „z druhej ruky“ a „použité“. V minulosti mohli výrobky z druhej ruky niesť negatívnu konotáciu.

Boom v predaji cez “second-hand” aplikácie nám však už dnes hovorí celkom iný príbeh o nákupných preferenciách dnešného spotrebiteľa. Predovšetkým u tých najmladších spotrebiteľov.

Sociálne siete ako online trhovisko

V česko-slovenskom prostredí zažívajú boom hlavne platformy ako Bazoš, Modrý koník bazár a Facebook Marketplace (Trhovisko) alebo jeho rôzne alternatívy (kúpim/predám/susedský blšák/bazár).

Špecifikom Facebook skupín je, že sa tam ľudia zlučujú pod určitú lokalitu a mesto. Novinkou v tunajšom prostredí je bazár aplikácia Vinted pre nosené oblečenie.

Tu vidíte nárast predaja trendu “použitého zboží” v Čechách.

Tu vidíte nárast predaja trendu “bazárového” predaja na Slovensku.
Čo ľudia najviac vyhľadávali popri slove “bazoš” (zdroj: Google Trends):
Čo ľudia najviac vyhľadávali popri slove “predám” (zdroj: Google Trends):

Úspora v podobe šetrenia energií

Ďalšou oblasťou, v ktorej sa udržateľná možnosť nedávno zladila s lacnejšou, je „energia“. Ľudia sa snažia ušetriť peniaze, keďže ceny prudko vzrástli. Spotreba energie prirodzene klesla, čo je samozrejme pozitívna správa pre životné prostredie.

V Trendoch Google sa v roku 2022 dá pozorovať, ako vyvrcholil záujem o vyhľadávanie „ako ušetriť energiu“ na celom svete.

Nárast záujmu o vyhľadávanie fráz ako „hora más barata para poner la lavadora hoy“ („najlacnejší čas na zapnutie práčky dnes“) v Španielsku, „elpriser time for time“ („hodinové ceny elektriny “) v Dánsku a „ile prądu zużywa klimatyzacja“ („koľko elektriny spotrebuje klimatizácia“) v Poľsku indikuje, ako v rôznych krajinách zasiahla energetická kríza širokú populáciu.

Téma obnoviteľných energií je aj na Slovensku aktuálnym trendom. S tým spojené dotačné schémy, ako je Plán obnovy, dokážu priniesť obrovské finančné prostriedky, ktoré dokážu zvyšovať dopyt po súvisiacich produktoch a službách. Vo svete sa tak už deje.

Rastúce ceny energií v Európe zvýšili vyhľadávanie napr. pre „incentivi auto elettriche“ („stimuly pre elektromobily“) v Taliansku, „subventions panneaux solaires („dotácie solárnych panelov“) vo Francúzsku a “subsidie warmtepomp” („subvenčné tepelné čerpadlo“) v Holandsku.

3. Napriek všetkému si ľudia stále chcú dopriať

V roku 2022 sa zvýšil aj záujem o „lacné“ vyhľadávania. Napríklad pre „tanie sukienki“ („lacné šaty“) v Poľsku, „en ucuz derin dondurucu“ („najlacnejšia mraznička“) v Turecku a „billigt kaffe“ („lacná káva“) vo Švédsku.

Na Slovensku za posledný rok najviac rástli frázy: lacné dovolenky 2022, lacné domy v okolí Košíc, lacné umelé kvety, najlacnejšie elektrické auto alebo najlacnejšie palivové drevo. Všetky trendy pre Slovensko nájdete v Google Trends.

To však neznamená, že spotrebitelia hľadajú iba nízkorozpočtové možnosti nákupu.

Luxus predáva

Frázy spojené s “luxusom” narástli tiež. Záujem o vyhľadávanie vzrástol o položky ako „luxus sonnenbrille“ („luxusné slnečné okuliare“) v Nemecku a „luxusné spodné prádlo“ vo Veľkej Británii. Na Slovensku najviac rastie luxusné prádlo pre mužov, luxusné vianočné pečivo, luxusné záclony i luxusné jedálenské stoly.

Tieto údaje indikujú, že aj napriek ekonomickej neistote sa ľudia snažia nájsť správnu rovnováhu medzi „lacným“ a „luxusným“. Sú ochotní počkať si a investovať do drahších nákupov. Na druhej strane však hľadajú aj alternatívne spôsoby, ako to vtesnať do svojho rozpočtu.

Lipstick teória v praxi

Takzvaná “lipstick teória” hovorí, že aj keď si ľudia nebudú môcť dovoliť všetky výdobytky luxusu, stále si budú chcieť ukojiť svoju potrebu po “pocite luxusu”.

To neznamená, že teraz musíte začať predávať Chanel rúž.

Skôr ide o psychológiu, že by ste mali vytvárať produkty, ktoré stále dajú ľuďom “ten malý pocit luxusu”, ale nestoja tak veľa peňazí. Rúž namiesto kabelky. Menšie balenie za rovnakú cenu. Luxusne vyzerajúce hodinky od menej luxusnej drahej značky a pod.

Ako uspieť v neistých časoch

Vieme, že v časoch rýchlych zmien a neistoty je dôležité zostať blízko vyvíjajúcim sa potrebám a správaniu vašich spotrebiteľov.

Nástroje ako Google Trendy vyhľadávania nám dávajú predstavu o tom, čo je pre ľudí momentálne dôležité. Ako sa ľudia cítia a čo hľadajú.

Aby sme skutočne pochopili zmýšľanie dnešného spotrebiteľa, ktorý má problémy s financiami, je tiež dôležité pozerať sa na trendy z dlhodobého hľadiska. Nie je to prvýkrát, čo inflácia a ekonomická neistota zaťažujú mysle ľudí a nebude to ani posledný.

Trendy ako odraz reality

Skôr, ako sa ale niečo stane “trendom” v ekonomickom správaní, deje sa to v reálnom živote. Preto treba jednoducho byť v obraze. Nemusíte pozerať každý deň správy, ale určitý newsfilter by ste si zaviesť mali.

Nepotrebujete Nobelovu cenu z ekonómie, aby ste vedeli, že 1+1=2.

Príklad: Ak nám rastú úroky na hypotéky a niekoľko rokov tu máme realitný boom, musíme prísť prirodzene do bodu, keď sa dopyt po novom bývaní zastaví.

Ak nám dva roky globálnej pandémie priniesli toľko “nových lacných peňazí” pre firmy a pre domácnosti, že ich až nie je na čo zmysluplne minúť, asi to prispeje k inflácii.

Ak vypukne vojna a raketovo zdražia energie, tak okrem opätovného nárastu inflácie môžeme očakávať aj zníženie objemu financií, ktoré majú domácnosti na utrácenie v obchodoch a e-shopoch.

Kvalitný branding je základ

Bez ohľadu na zmienené okolnosti, ľudia budú stále chcieť zmysluplne utrácať za veci, ktoré pre nich majú hodnotu.

Preto sa teraz viac ako inokedy hovorí o budovaní značiek. Ale pozor, nie o bezhlavom míňaní na lepšie “povedomie o značke”. Dôležitá je zmysluplná komunikácia pridanej hodnoty produktu danej značky pre zákazníka.

Tento článok je voľným prekladom a rozšírenou adaptáciou anglického originálu pre potreby slovenského a českého trhu.

V prípade, že potrebujete pomôcť s financiami či efektivitou marketingu, neváhajte a napíšte nám. Spoločne posunieme hranice vášho biznisu.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Pavol je Dexfinity CMO. Vedie tím e-commerce konzultantov a marketérov, ktorí akcelerujú e-shopy v 34+ krajinách sveta vrátane USA a Ázie. Zároveň je nositeľom hodnôt a tvorcom vízie firmy.

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner foto

Michal Lichner
Global BizDev, Sales, Marketing Consultant
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Eva Čechovská

Eva Čechovská
Sales & Export Consultant
+421 918 341 781
eva.cechovska@dexfinity.com

Pavol Adamčák foto

Pavol Adamčák
International Marketing Strategy Consultant, Founder
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.