Zistite, v akom stave je váš web.

PRR! Ako udržať bounce rate na uzde a nezapotiť sa?

Máte peknú webovú stránku, no napriek tomu z nej zákazníci odchádzajú bez akcie? Zastavte ich. Vysoký bounce rate brzdí váš biznis a znižuje konverzie. Prečítajte si, čo ho v praxi spôsobuje a ako si udržať cenného návštevníka.

udržte PNO na uzde

Obsah

Čo je to bounce rate?

Klasická poučka hovorí, že bounce rate je pomer okamžitých odchodov a celkového počtu návštev. Slovo “okamžitý odchod” je však trochu zavádzajúce, pretože môže trvať aj hodinu. Vysvetlíme, ako je to možné.  

Príklad: Máte blogový článok, na ktorý prišlo za posledný týždeň 150 ľudí. Z toho 20 ľudí si prezrelo okrem blogu aj ponuku služieb, deviati klikli na podstránku “kontakt” a len jeden sa prihlásil na odber newslettra. To znamená, že 30 ľudí vykonalo akciu a 120 odišli. 

Všetci odídenci predstavujú okamžité odchody. Stránku si mohli pozrieť aj nemuseli, mohli si čítať 10 sekúnd aj 3 hodiny. Ak odišli bez akcie, ide o okamžitý odchod. 

Váš bounce rate je 80 % (120/150 x 100 = 80 %). 

Na blog celkom slušný.

annoyed user

Vytvárajte obsah, ktorým predstavíte vaše produkty či služby, ich výhody a použitie. Užitočné informácie zákazníci ocenia, čím prirodzene znížite bounce rate.

Priemerný bounce rate

Bounce rate môže byť vysoký aj nízky. Priemerná miera okamžitých odchodov sa pohybuje medzi 30 až 80 %. Percento sa líši v závislosti od segmentu podnikania a typu podstránky. 

Metrika nevidí do hlavy 

Vyšší bounce rate majú stránky, na ktoré človek príde, prečíta si, čo hľadal a odchádza. Typickým príkladom sú blogy alebo podstránky s kontaktnými údajmi. Napriek vysokému počtu okamžitých odchodov nemusia byť zlé. 

Bounce rate nevie, či človek našiel odpoveď na svoju otázku alebo nie. Nezaujíma ho ani čas strávený na podstránke. 

Kedy sú vysoké čísla nebezpečné? 

Ak vám priveľa zákazníkov odchádza z domovskej stránky, mali by ste bounce rate znížiť. V prípade predajných podstránok a e-shopov je miera okamžitých odchodov priamo prepojená s konverziami. 

Vysoký bounce rate znamená nízke konverzie. Ľudia, ktorí nevykonajú žiadnu akciu, neurobia ani tržbu. Dostať zákazníkov na web nie je lacné. Preto si ich nenechajte prekĺznuť pomedzi prsty a zvýšte svoj konverzný pomer

193928545_4121711994517906_8589473747551378646_n

Pri e-shopoch a produktových stránkach sa zamerajte na produkt a pútavú kreatívu. Len tak sa odlíšite od konkurencie (príklad komunikácie Conservation International).

Dôležitá je predovšetkým správa, ktorú hovoríte svojim zákazníkom. Slogan by mal byť krátky, jednoduchý a zapamätateľný.

Nepodceňte silnú kreatívu

Rebranding a marketing značky je kreatívny projekt. Všetky správy, farby, logo a celkový dizajn značky by mali pôsobiť rovnako. Vytvorte prehľadný súbor s pokynmi a cieľmi, aby ste ich mali stále po ruke vy aj vaši zamestnanci. 

Poskytnite dizajnérom, copywriterom, grafikom a projektovým manažérom čo najviac informácií, ktoré súvisia so zmenou a budovaním značky.

Ako na interný rebranding 

Najväčším problémom pri rebrandingu je implementácia plánu do interných procesov firmy. Projektové riadenie podniku nezvládne uspokojiť interné a externé potreby spoločnosti.

Na čo myslieť pri interných materiáloch

Interné materiály by po rebrandingu nemali obsahovať staré logá a neaktuálne informácie. Vyzerá to neprofesionálne, neusporiadane a ohrozuje to rebranding, na ktorom mesiace pracujete. 

Aktualizujte nielen obchodné materiály a systémy, ale aj:

  • fyzické predmety – vizitky a kancelárske potreby,
  • e-mailové podpisy a informácie, ktoré sa v nich nachádzajú,
  • intranety a informácie na internom webe,
  • interné šablóny, ktoré pokrývajú širokú škálu oblastí (zmluvy, listy a prezentácie),
  • digitálne aktíva, ako sú logá a obrázky spoločností.
Dexfinity logo dark verzia

V Dexfinity máme viacero verzií loga. Podľa situácie vyberieme svetlú alebo tmavú verziu.

Čo spôsobuje vysokú mieru odchodov?

Najčastejšou príčinou je web, na ktorom sa zákazník nevie zorientovať. Bounce rate vám zvýšia aj gramatické chyby a nekvalitné obrázky. V prípade, že sa vás tieto problémy netýkajú, ale zákazníci stále odchádzajú, pýtajte sa prečo. 

Nezaujali ste obsahom

Návštevníci nechodia na web len tak. Vždy niečo hľadajú a riešia svoje problémy. Ak do pár sekúnd nenájdu, čo potrebujú, web zatvoria a odídu. 

Je to váš prípad? Netreba hneď prerábať celú landing page. Pravdepodobne ste len organickým vyhľadávaním alebo reklamou pritiahli človeka, ktorý nemal záujem o to, čo ponúkate.

Odchodom sa vyhnete personifikáciou a optimalizáciou podstránok. Mobilná reklama privádza relevantné publikum, ak je správne nastavená. 

Nevnímajte odchody len ako celok

Analyzujte bounce rate aj podľa rôznych parametrov. Metriky nájdete v Google Analytics. Pýtajte sa. Odkiaľ prišli ľudia, ktorí nevykonali žiadnu konverziu? Z akých kampaní alebo kľúčových slov? Prezerajú web z desktopu alebo z mobilu? 

Výsledky pravidelne vyhodnocujte a web podľa toho zlepšujte. 

Logický dizajn landing page

Druhým častým dôvodom odchodu je dizajn. Nejde len o moderný vzhľad, ale najmä o logiku čítania. Ľudia vnímajú a čítajú informácie podľa určitých pravidiel. 

Poznáte prezentovanie obsahu v tvare písmena F alebo Z? 

z-pattern-ux-facebook

Domovská stránka Facebooku v tvare čítania Z-Pattern.

Dôležité pasáže zvýraznite. CTA prvky musia byť jednoduché a na prvý pohľad rozpoznateľné. 

V prípade mobilných zariadení ponechajte dostatok voľného priestoru. Biele miesta pomáhajú čitateľom spracovať informácie a orientovať sa v texte. 

Rýchlosť webu

Prehľadnú a dobre napísanú landing page dokáže zabiť už len jediná vec – dlhé načítavanie. Ak máte web, ktorý je pomalý, zákazník ho zatvorí a odíde k vašej konkurencii.

Ľudia za počítačmi počkajú o niečo dlhšie ako tí s mobilmi v ruke. Všetci sú však rovnako netrpezliví. 

Zákazník, ktorý sa počas načítania stránky stihne poškrabať na hlave, má o 30 % väčšiu šancu, že odíde bez akcie. To sú približne 3 sekundy. Len tak málo a váš bounce rate rýchlo rastie. 

Ako optimalizovať rýchlosť webu?

Pravidelne testujte rýchlosť načítania 

Zistite, ako je na tom váš web, pomocou jednoduchého nástroja Google PageSpeed Insights. Zadáte konkrétnu landing page a dáte ju analyzovať. Pre ilustráciu sme otestovali web Pilulka.sk: 

google-pagespeed-insights-piluka-sk

Rýchlosť načítania webu Pilulka.sk podľa Google PageSpeed Insights.

Obmedzte presmerovania na minimum

URL adresy, ktoré smerujú zákazníkov na iné URL adresy, spomaľujú načítanie webu. Často sa objavuje presmerovanie na mobilnú verziu webovej stránky. 

Táto cesta nikam nevedie. Radšej investujte do responzívneho webu. 

Skontrolujte svoj hosting

Pomalé načítanie nemusí byť len vašou vinou. Spomalenie zo strany hostingu preveríte cez bitcatcha.com

bitcatcha-rychlost-hostingu

Rýchlosť hostingu jednoducho preveríte na Bitcatcha.com

Bounce rate a umiestnenie vo vyhľadávaní

Vysoký bounce rate neovplyvní vaše umiestnenie vo vyhľadávačoch. Zatiaľ Google nevyužíva dáta z Google Analytics. Môžu byť totiž skreslené. Napríklad kvôli zle nahodeným kódom na meranie metrík. 

Navyše Google podľa počtu okamžitých odchodov nevie, či zákazník našiel, čo hľadal alebo nie. 

Nízky bounce rate nie je výhra

Extrémne nízky bounce rate poukazuje skôr na to, že máte chybne nastavené merania metriky. Čokoľvek pod 30 % radšej skontrolujte.

Typickým príkladom sú vyskakovacie pop-up okná. Človek, ktorý si prezerá web a vyskočí na neho takéto okno, má len dve možnosti – zavrieť celý web alebo zavrieť vyskakovacie okno. 

Väčšina volí možnosť B, tým pádom vykonajú akciu. Bounce rate bude nízky, ale bezcenný. 

Dočkajte sa vysnívaných konverzií 

Trápi vás vysoký bounce rate a stále neviete, ako ho znížiť?

Využite možnosť bezplatnej hodinovej konzultácie. Zistíte, ako znížiť počet odchodov a zvýšiť počet konverzií. Pretože podporujeme ambiciózne slovenské projekty.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Autor: Adriána Černáčková

Editor: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner foto

Michal Lichner
Global BizDev, Sales, Marketing Consultant
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Eva Čechovská

Eva Čechovská
Sales & Export Consultant
+421 918 341 781
eva.cechovska@dexfinity.com

Pavol Adamčák foto

Pavol Adamčák
International Marketing Strategy Consultant, Founder
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.