Zistite, v akom stave je váš web.

PageRank

PageRank je algoritmus, ktorý prideľuje webovej stránke silu na základe analýzy spätných odkazov. Vo všeobecnosti platilo, že silnejšie a väčšie webové stránky s kvalitnými odkazmi sa zobrazovali vyššie. 

Pôvodný patent rankovania nahradil nový a presné parametre, ktoré ovplyvňujú umiestnenie webovej stránky vo vyhľadávaní, dnes nie sú známe. Google naďalej využíva PageRank ako jednu z mnohých metrík. Potvrdil to aj John Mueller v roku 2020. 

Ako vznikol PageRank?

Celý mechanizmus vymysleli a dali si patentovať v roku 1998 Larry Page a Sergey Brin. Neskôr systém implementoval Google do svojho vyhľadávača. PageRank ste si vedeli do roku 2016 skontrolovať cez nástroj Google Toolbar. 

pagerank
Pretrvávajúci význam PageRanku potvrdil v roku 2020 John Mueller na Twitteri. 

Základný systém fungovania

Hodnotenie stránok prebiehalo na základe teórie, že každý jeden link prepájajúci jednu webovú stránku s inou, fungoval ako hlas. Bol znakom dôvery a autority webu. 

Čím mal web viac takýchto hlasov, tým mal lepší PageRank. Aby to nebolo také jednoduché, nie každý hlas mal rovnakú silu a algoritmus bral do úvahy aj autoritu webovej stránky, z ktorej link pochádzal. 

Bohužiaľ namiesto zvyšovania kvality obsahu a UX dizajnu sa SEO špecialisti až priveľmi sústredili práve na PageRank, a tak Google Toolbar v roku 2016 odstránil. Pôvodný patent nahradili novým, ale ako presne hodnotí stránky a z čoho vzniká konečná hodnota, nevieme. 

Faktory, ktoré ovplyvňovali (a stále ovplyvňujú) PageRank 

Keďže Google nemá oficiálny nástroj, ktorými by ste dokázali zmerať svoj PageRank, musíte sa spoliehať na externé nástroje. 

Napríklad Semrush meria “skóre autority” (Authority Score) ako celkovú kvalitu webu, na základe ktorej zistíte, ako vplyvný je spätný odkaz z danej stránky. Podobné metriky zístíte aj cez Ahrefs alebo MOZ. 

Na zlepšenie PageRanku dobre funguje:

  • budovanie interného prelinkovania,
  • vytváranie kvalitných spätných odkazov,
  • hľadanosť brandového výrazu a zmienky o ňom na internete,
  • anchor text (klikateľný text s odkazom na iný web alebo podstránku).

Chcete vedieť, ako je na tom vaše SEO? 

Získajte zadarmo SEO audit vášho webu za pár sekúnd na email. 

POSUŇTE HRANICE SVOJICH ZNALOSTÍ

Relevantné články na Beyond Ecommerce

Autor Filip Lehotský
21 februára, 2025

Stále nie ste v obývačke zákazníka? V 2025 vás tam dostane YouTube

„Pre stále viac ľudí dnes sledovanie televízie znamená sledovanie YouTube. Televízna obrazovka je primárnym zariadením na sledovanie videí – vedie nad všetkými streamovacími platformami. Celosvetovo strávime s YouTube TV viac ako miliardu hodín denne.Nová televízia je interaktívna – sledujeme na nej shorts, krátke videá, podcasty, live streamy a cez funkcie ako Watch With môžeme v reálnom čase komentovať vysielanie jednotlivých tvorcov. YouTube zavádza aj nové reklamné formáty, ako QR kódy a Pause Ads, čím sa reklama na YouTube posúva na novú úroveň.Zároveň YouTube Premium a YouTube Music prudko rastú – už presiahli 100 miliónov používateľov. Pre marketérov to znamená, že televízia, ako ju poznáme, sa zmenila a YouTube je dnes jej neoddeliteľnou súčasťou. Kto pochopí tento trend a začne ho využívať v kampaniach, získa obrovský náskok.“Pavol Adamčák, CMO Dexfinity

Čítať viac
Autor Martin Bartl
26 novembra, 2024

7 ecommerce trendov, ktoré rozpália predaje v roku 2025

Okrem pokročilejších AI nástrojov prinesie rok 2025 pre ecommerce biznisy zásadné zmeny v logistike, bezpečnosti a ochrane súkromia.

Čítať viac
Autor Martin Bartl
24 novembra, 2024

10 najväčších marketingových trendov pre rok 2025

S rokom 2025 prichádza poriadna nálož noviniek. Vybrali sme top 10 marketingových trendov, ktoré budú formovať budúcnosť e-commerce.

Čítať viac

Sprievodca expanziou