Sociálna sieť je online platforma, ktorá umožňuje ľuďom navzájom komunikovať, zdieľať obsah a nadväzovať nové kontakty. Konkrétneho človeka na danej platforme reprezentuje jeho osobný profil, do ktorého si pridáva fotku aj ďalšie údaje ako vek, miesto bydliska či rodinný vzťah.
Na základe predchádzajúcich a novovzniknutých kontaktov si používateľ pridáva do svojej siete ďalších ľudí (priateľov), s ktorými si vymieňa správy, fotografie, videá, prípadne telefonuje.
Sociálna sieť a e-comerce
Sociálne siete zároveň poskytujú firmám a spoločnostiam priestor na prezentáciu a komunikáciu so zákazníkmi. Cez rôzne formy obsahu podporujú svoju značku a zvyšujú predaje.
So vstupom firiem na sociálne siete prišla aj ich monetizácia a dnes už s organickým dosahom väčšina značiek nemá šancu uspieť. Ruka v ruke so sociálnymi sieťami sa objavil influencer marketing, ktorý firmy využívajú ako platenú reklamu s dôveryhodnou referenciou.
Kedy vznikli sociálne siete?
Prvé sociálne siete (SixDegrees, Friendster) vznikli v 90. rokoch 20. storočia. Ich zásah nebol tak masový, ako v dnešnej dobe. Boli primárne určené skupinám s rovnakými záujmami, ktoré si prostredníctvom nich vymieňali obsah a udržiavali vzájomné kontakty.
Prvou skutočne úspešnou sieťou bol MySpace.com. Neskôr v roku 2004 pribudol Facebook, ktorý bol pôvodne školskou ročenkou pre študentov univerzity.
Najväčšia sociálna sieť
Veľkosť sociálnych sietí hodnotíme podľa množstva aktívnych používateľov (počet registrovaných unikátnych používateľov). Metriku používajú všetky sociálne siete ako merateľ ich úspechu, rastu a angažovanosti.
Dáta o všetkých návštevníkoch
Bez akejkoľvek diskusie je najväčšou sociálnou sieťou Facebook. Mnoho princípov prebral od dnes už neexistujúcej sociálnej siete SixDegrees, ktorá mala len tú smolu, že prišla na trh priskoro.
Facebook už po 10 mesiacoch existencie získal viac ako milión registrovaných ľudí. Po Facebooku z hľadiska veľkosti nasleduje YouTube, WhatsApp a Instagram.