„Keď som rozbiehal môj prvý e-shop, riešil som, kto sa mi postará o výkonnostný marketing. Mal som jasnú predstavu o cene služieb. Nebola vyjadrená vo fixnej sume, očakával som, že s rastúcimi obratmi začnem platiť marketingovému partnerovi určité percento zo zisku,„ spomína Deputy CEO Dexfinity Vladimír Nociar.
Svoju predstavu férovej ceny nosil dlho v hlave. Dnes ju aktívne ponúka obchodným partnerom Dexfinity. Ako funguje provízna spolupráca v praxi?
Klient platí za výsledky
Východiskovým bodom províznej spolupráce je zisk biznis partnera. Uvedomujeme si, že dlhodobá spolupráca vzniká, ak rastieme obaja. Preto sa neprezentujeme ako agentúra, ale ako biznis akcelerátor.
Zameriavame sa nielen na marketing, ale na celé fungovanie e-shopu od finančného zdravia, interných procesov až po výkonnostné kampane.
Paušálna odmena alebo Flat fee
Najrozšírenejší spôsob odmeny za prácu v marketingu je paušál, tzv. “flat fee”, ktorý sa odvíja buď od odpracovaných hodín alebo dohodnutej mesačnej sumy.
Tento spôsob je jednostranne výhodný. My sa zaviažeme k dodaniu výsledkov a biznis partner to akceptuje.
Je paušál zlý?
Určite nie. V drvivej väčšine prípadov dodáme výsledky a plány splníme nad očakávania. Ak nie, ihneď situáciu riešime k obojstrannej spokojnosti.
Odmena za dosiahnuté výsledky – Variable fee
Všetko začalo krízou. Niektorí naši partneri poukázali na to, že dopad prepadu v obrate znášajú len oni. Oprášili sme náš dlhodobo používaný model vo forme “variable fee”, alebo lepšie povedané, odmeny za dosiahnuté výsledky.
Čo znamená odmena za výsledky?
V praxi to znamená, že sa dohodneme na menšej fixnej odmene a pridáme druhú zložku odmeny viazanú na výsledky.
Napríklad pri kampaniach na Facebooku (Lead Ads) zameraných na získavanie kontaktných informácií (telefónne číslo, e-mail) máme dohodnutú sumu, ktorá pokrýva minimálne náklady na prácu a zároveň odmenu za získaný kontakt na potenciálneho zákazníka.
Odmena, ktorá motivuje k dosahovaniu výsledkov
Odmena za výkon môže byť určité percento z obratu alebo dosiahnutej marže. Pre vysvetlenie, ako máme napríklad odmenu 1 % z dosiahnutého obratu, tak môžeme mať odmenu 0,5 % z dosiahnutej marže.
Tím pracuje akoby bol e-shop jeho vlastný
Viete, ako to vplýva na tím, ktorý pracuje na projekte? Motivačne. Vďaka tomu, že ich odmena nemá strop, berú e-shop ako svoj vlastný.
Častokrát sme svedkami toho, ako horlivo diskutujú kolegovia o stratégii, rozhodujú, ktorý krok je urobiť skôr a ktoré rozhodnutie prinesie lepšie výsledky. Je to alchýmia, lebo obrat musia dosahovať pri čo najefektívnejších nákladoch.
Kredity majú svoj strop
Druhým kritériom na dosiahnutie čo najväčšieho obratu je strop na výšku kreditov. Na projektoch máme vždy dohodnutý pomer nákladov voči obratu (PNO).
Tím pozostáva vždy z človeka skúseného nielen v marketingu, ale aj v biznise a špecialistov na jednotlivé marketingové kanály. Spoločne pripravujú stratégiu zvyčajne v ročnom horizonte.
Dá sa povedať, že je to win-win situácia pre obe strany. Pre nás aj pre nášho biznis partnera, lebo ak nedosiahneme výsledky, nepokryje nám to náklady. Ale ak výsledky dosiahneme, naša odmena je lepšia a biznis partner platí z reálne zarobených peňazí.
Viac ako správa kampaní
Spolupráca nie je len o odmene. Aby bol tento model úspešný, potrebujeme riešiť veci s biznis partnerom, ktoré idú ďaleko za hranice marketingu.
Čo všetko vstupuje do úspechu
Pekný príklad je správa Heureky, ktorá má vlastný certifikát pre e-shopy. Ten zabezpečuje, aby e-shopy mohli bidovať. Ak však e-shop nemá dobre zvládnuté procesy v zákazníckej podpore a dostane veľa negatívnych recenzií, stráca certifikát a s ním aj možnosť bidovania.
Aby sme takýmto situáciám predchádzali, od začiatku pomáhame riešiť procesy na strane e-shopu.
Predvídame a pomáhame
Dolaďujeme spolu všetko, čo ovplyvňuje nákup. Riešime veci, s ktorými sa biznis partner trápi, prípadne tie problémy vyriešime za neho. Často ide o programátorské práce, automatizáciu interných procesov alebo nábor šikovných ľudí.
Aj rast vie e-shop potrápiť
Problémom býva paradoxne aj rast. Ak sme začali spoluprácu s e-shopom, ktorý mal mesačné obraty okolo 50-tisíc eur a spolu sme narástli na 100-tisíc eur, pre e-shop to znamená radikálnu zmenu procesov.
Naši biznis developeri začínajú ihneď s klientom riešiť aj pomoc pri finančnom a procesnom riadení. Finančný a cash flow plán je súčasťou spoločného úspechu.
Facebook reklamné kampane a kreatívy
Facebook Lead Ads: Najšport
Klient NAJŠPORT ponúka skúšobnú jazdu na elektrickom bicykli. Chcete sa pridať? Stačí vyplniť dátum, deň, kontakt cez formulár a ste v zozname.
Nižšie nájdete obrázky konkrétnej kreatívy a formuláru, zobrazujúceho sa v jednotlivých krokoch.
Náhľady na kreatívnu kampaň pre klienta Najšport
Spolu v dobrom aj zlom
Chýbajúci programátor
V rámci partnerskej spolupráce riešime občas kuriózne situácie. Nedávno nám volal biznis partner, že sa mu stratil programátor a on sa nevie dostať do systému, cez ktorý vybavuje objednávky.
Situácia bola vážna a celý biznis paralyzovaný. Zmobilizovali sme všetky sily a do 24 hodín e-shop fungoval, pretože v podnikaní sme v tom s vami.
Zastavte kampane
Ďalším príkladom je e-shop, ktorý začal rásť tak rýchlo, že pred Vianocami nám majiteľ volal, aby sme stopli kampane, pretože nestíhajú baliť objednávky.
Z tejto situácie sme sa poučili a s klientom sme začali riešiť aj otázky rastu, nábor nových ľudí a finančnú analýzu spojenú s ročným finančným plánom.
Nemíňajte peniaze po Vianociach
Pre väčšinu e-shopov sú Vianoce vrchol predajnej sezóny. Potom prídu sviatky a všetci si vydýchnu po náročnom období.
Kampane však nespia a pri troche nepozornosti vedia neefektívne minúť poriadny balík peňazí. Náš provízny systém zaručuje, že kampane ostávajú pod drobnohľadom.
Na riadenie bidingu používame pokročilú automatizáciu a tú stačí kontrolovať raz denne. Práve automatizácia nám zaručuje pokojný spánok.
Ak sa niečo deje, systém nám posiela hlásenia, na ktoré promptne reagujeme.
Hranice sú len príležitosťou
Spolupráce na tejto úrovni nás motivujú posúvať hranice, a to doslova. Na zahraničných trhoch tkvie obrovský potenciál.
Slovenský verzus zahraničný trh
Len minimum partnerov ostalo na slovenskom trhu. Slovensko vnímame ako štartovaciu krajinu. Našim cieľom je dlhodobý rast a na jeho zabezpečenie pomáhame partnerom s expanziou na zahraničné trhy. Máme na to dedikovaný tím špecialistov tvorený z rodených rečníkov, ktorý je srdcom a dušou nášho tímu pre online export.
Expanzia s Dexfinity
Zhruba každému druhému klientovi pomáhame exportovať minimálne do 3 krajín. Bežne zastrešujeme marketing e-shopom v 8 – 12 krajinách v regióne CEE aj globálne od Singapuru až po Kanadu.
Chcete posunúť svoje podnikanie za hranice Slovenska? Zdá sa vám domáci trh už malý? Podporujeme ambiciózne slovenské e-shopy v raste. Spojte sa s nami a zistíme, ako vám môžeme pomôcť.