Máte e-shop nastavený na úspech? Google neustále mení svoje algoritmy a nedávno predstavil aktualizované odporúčania pre weby.
Po novom ešte viac uprednostňuje vo vyhľadávaní e-shopy, ktoré ľuďom prinesú pridanú hodnotu. Inšpirujte sa jeho radami a získate pozície, o akých ste doteraz len snívali.
Obsah
Google počas leta 2021 nezaháľal a aktualizoval odporúčania pre web z obsahového a technického hľadiska. Každý, kto má so svojím e-shopom ambície rastu, by si ich mal čím skôr naštudovať.
Aby ste pochopili, čo Google najnovšie požaduje, pripravili sme zoznam tých najdôležitejších odporúčaní.
e-shop
Porozprávame sa o obsahu
Google si pripravil kvalitatívne zmeny, ktoré sa dotýkajú content marketingu pričom sa zameral na obsah priamo na weboch.
Prehľad pokynov hovorí o tom, podľa čoho Google nájde váš e-shop, ako a kedy ho zaindexuje (zaradí do vyhľadávania), ako hodnotí stránky, čo má jeho algoritmus rád a to najdôležitejšie – čo nechce na webových stránkach nájsť.
Novinky vo všeobecných odporúčaniach
Dohľadateľnosť stránok
Každá jedna stránka na e-shope by mala byť podľa Google dohľadateľná z iného odkazu. Odkazy tvoria cestu, po ktorej vyhľadávače prechádzajú, aby našli obsah a informácie, ktoré im chceme ukázať.
Preto na e-shope vytvorte logickú sieť interného prelinkovania.
Nasaďte na web Sitemap
Pomôžte Google kvalitnou sitemapou, ktorá obsahuje všetky dôležité stránky. Vyhľadávače sa o ňu pri opätovnej návšteve webu opierajú. Keďže obsahuje informácie o posledných vykonaných zmenách na konkrétnych stránkach, roboty skúmajú iba tie, ktoré sa od ich poslednej návštevy zmenili.
Tip: Na vloženie interných odkazov využívajte text. Ak chcete použiť obrázok, z ktorého budete odkazovať na inú kategóriu alebo produkt, zamerajte sa na relevantný popis ALT tagu. Robotom tak napoviete, kam daný odkaz smeruje.
Odkazy vytvárajú na e-shope cestu, po ktorej chodia Google roboty a vďaka nej ho spoznávajú.
S počtom odkazov opatrne
Aj keď Google miluje relevantné odkazy, nepreháňajte to. Veľké e-shopy často na seba pútajú pozornosť interným prelinkovaním, ktoré nedáva zmysel. Všetky odkazy by mali byť v prvom rade prínosné pre používateľov.
Nezaťažujte vyhľadávače
Nezabúdajte ani na súbor robots.txt. Ak sa na e-shope nachádzajú stránky, ktoré Google prehľadávať nemusí (admin sekcia, používateľská zóna, vyhľadávanie či radenie produktov), prípadne sú už nerelevantné, uľahčite mu robotu a zaznamenajte to.
Odhaľte Google svoje tajomstvá
Google SEO vníma ako komplexnú sústavu neustálych činností, ktoré vedú k čo najvyššej spokojnosti používateľa na webe. Vytvorte e-shop s bohatými a užitočnými informáciami, ktoré sú jasne a presne obsiahnuté v obsahu, ktorý ponúkate.
Presvedčte vyhľadávače, že ste odborníkom, autoritou, ktorá poskytuje koncovému používateľovi hodnotu a nehovorí len o niečom, čo už bolo predtým na internete. Uvádzajte zdroje informácií a autorov jednotlivých príspevkov.
Nič pred Google neskrývajte. Odstráňte preňho neznáme prvky a umožnite mu jednoducho prehliadať váš e-shop.
Premýšľajte nad slovami
Google už viac nerozoznáva len exaktné slová, pozná aj súvisiace výrazy a frázy.
Myslite aj na <title> elementy – názvy, ktoré by mali byť špecifické, popisné a presné.
Zachovajte hierarchiu
Všetky stránky (kategórie) by mali mať na e-shope svoje miesto. Usporiadajte ich do hierarchickej a logickej štruktúry.
Tip: Využívajte štruktúru stránky, ktorá odzrkadľuje nákupný proces vášho e-shopu. Špecifikujte okruh produktov kombináciou vhodných filtrov a vytvorte z nich podkategórie. Prirodzene pokryjete kľúčové slová a lepšie cielenie vstupných stránok.
Dbajte na technické SEO
Aj keď Google vníma SEO vo všetkých systémoch rovnako, nie každý z nich automaticky tvorí stránky, ktoré dokážu roboty preskúmať.
Hlavným cieľom technického SEO je:
- pomôcť vyhľadávačom nájsť stránky, ktoré chceme indexovať,
- odtiahnuť ich pozornosť od nepodstatných stránok,
- zamedziť vzniku duplicitného obsahu a obsahu bez pridanej hodnoty,
- poskytnúť informácie vo forme, ktoré vedia vyhľadávače jednoducho spracovať.
Myslite aj na štruktúrované dáta, ktorými sa označujú rôzne informácie na webe. Pomocou nich uľahčíte vyhľadávačom prehľadávať a spracovať web. Vždy si však sledujte ich správne využitie a logickú štruktúru.
Neskrývajte sa pred ľuďmi
Roboty prehľadávajú text jednoduchšie ako obrázky. Ak potrebujete používateľom zdôrazniť dôležité mená, názvy, obsah či odkazy, nezabudnite do obrázkov vložiť ALT tagy.
To, akým spôsobom vložíte video na web, zohráva obrovskú úlohu vo vyhľadávaní.
Všetky odkazy smerujte na aktuálne stránky, vyhýbajte sa mŕtvym 404 chybám. Ľudia majú radi weby, na ktorých sa nielenže vedia rýchlo pohybovať, no zároveň na nich nájdu aj to, čo hľadajú.
Responzívny dizajn ako dôležitý faktor
Aj keď sa v súčasnosti kladie najväčší dôraz na responzívny dizajn na smartfónoch, svoj e-shop by ste mali optimalizovať pre každé zariadenie, veľkosť obrazovky a rozdielne vyhľadávače.
V záujme Google je vyhovieť všetkým, a preto už v rámci SEO myslí aj na zdravotne postihnutých. Myslite na nich aj vy a vytvorte web pre indisponovaných.
Ľudia sú vždy na prvom mieste
Najdôležitejším poznatkom, ktorý samotný Google prináša, je uvedomenie si, že e-shop tvoríte primárne pre ľudí. Vyhľadávače sú až na druhom mieste.
Neklamte svojich zákazníkov len preto, aby ste sa zapáčili Google. Vyhnite sa aktivitám, ktorými chcete umelo navýšiť svoje Google SEO hodnotenie. Dbajte na dokonalý zážitok pomocou navrhovania UI a UX dizajnu.
Vnímajte návštevníkov ako svojich zákazníkov. Ak sa k nim nesprávate dobre, nebudú k vám dobrí ani oni.
Zamyslite sa, čím je váš web jedinečný, hodnotný a pútavý. Každý má svoje miesto na trhu. Preto ponúknite zákazníkom novú hodnotu.
Ak Google uvidí, že zákazníkom ponúkate pridanú hodnotu, váš e-shop bude nielenže indexovať, ale aj uprednostňovať na prvých pozíciách vo vyhľadávaní.
Vyhnite sa:
- automaticky generovanému duplicitnému obsahu,
- vytváraniu stránok s nulovým originálnym obsahom,
- maskovaniu pred vyhľadávačmi (ukazovanie rozdielneho obsahu používateľom a vyhľadávačom),
- vytváraniu stránok so škodlivým obsahom (vírusy),
- zneužívaniu značenia štruktúrovaných údajov.
SEO špecialista presvedčí prehliadače
Ak to myslíte s optimalizáciou pre vyhľadávače vážne, spojte sa s ľuďmi, ktorí majú so SEO prax. Poznajú všetky nástrahy a vedia sa vyrovnať s nekalými praktikami konkurencie.
Pre záujem zo strany klientov sme vytvorili unikátne provízne SEO, s ktorým platíte len za dosiahnuté výsledky. Pomôžeme vám s:
- komplexným auditom webu,
- optimalizáciou existujúcich landing pages,
- tvorbou obsahu zameraným na vyhľadávané kľúčové slová,
- analýzou konkurencie a content gapom,
- strategickým linkbuildingom,
- technickým SEO.
Ak vás láka globálne ihrisko a veríte svojmu produktu, neváhajte a poďte s nami predávať. Celosvetovo a bez otravných obmedzení domáceho trhu.
Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok
Námet: Vladimír Podkamenský
Autor: Veronika Svajčiaková
Editor: Martin Bartl
Publikoval: Róbert Hošták
KONTAKTY NAPRIAMO
Spojme sily.
Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.
Michal Lichner
Global BizDev, Sales, Marketing Consultant
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com
Eva Čechovská
Sales & Export Consultant
+421 918 341 781
eva.cechovska@dexfinity.com
Pavol Adamčák
International Marketing Strategy Consultant, Founder
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com
Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.