Expanzia do Nemecka, Maďarska alebo Rumunska? Vyberte si krajinu s najväčším potenciálom rastu. Práve tieto trhy predstavujú pre vašu firmu možnosti akcelerácie, ktoré na Slovensku nikdy nedosiahnete. Aké sú ich špecifiká?
Obsah
Expanzia do Nemecka, Rumunska či Maďarska
Každý trh je iný a voľba toho vhodného na expanziu je otázkou podrobného prieskumu. Expanziu by mali riadiť dáta a fakty. Preto pozornosť článku sústredíme na tri trhy, kam najčastejšie smerujú naši klienti:
- Nemecko,
- Rumunsko,
- Maďarsko.
Ako si vybrať medzi týmito trhmi a čo od nich očakávať? Dajte si pozor na kultúrne špecifiká, vyspelosť trhu aj konkurenciu.
Prečo sú rumunský a maďarský trh atraktívne?
1. Menšia konkurencia
Maďarský trh má pre rastúci slovenský e-shop obrovský potenciál. V prvom rade je menej konkurenčný ako nemecký alebo český trh. Na druhej strane sú zákazníci v Maďarsku už zvyknutí nakupovať online. V Rumunsku je konkurencia ešte o niečo nižšia. Oba trhy sa rýchlo vyvíjajú a e-commerce sektor z roka na rok rastie.
2. Trh rastie
Maďarsko má dvakrát a Rumunsko štyrikrát väčšiu populáciu ako Slovensko, ktorá prichádza na chuť online nakupovaniu. Priemerná mzda obyvateľstva v Maďarsku sa zvyšuje.
Rumunský e-commerce trh narástol v roku 2018 o 30 %, v roku 2019 o 23 % a v roku 2020 o 30 %. Pribúda aj Rumunov, ktorí nakupujú online. Za rok 2019 ich pribudlo 13 % a minuli o 41 % viac ako v roku 2019. Rumunsko je momentálne jedným z najrýchlejšie rastúcich trhov v oblasti e-commerce v Európe.
3. Čoraz viac ľudí nakupuje online
Nákupy online realizuje takmer 66 % obyvateľstva Maďarska a ak sa pozriete na nasledujúci graf, rast je stabilný a ešte nedosiahol svoj strop. Najsilnejšími odvetviami e-commerce sú móda, doplnky a športové vybavenie.
V Rumunsku nakupuje online približne 48 % obyvateľov a najsilnejším segmentom je móda.
Graf vyjadrujúci percento obyvateľstva v Maďarsku, ktoré nakupuje online.
Zdroj: Statista
Prečo expandovať do Nemecka?
1. Rastúci trh so silnou kúpyschopnosťou
E-commerce v Nemecku síce rastie pomalšie ako v Rumunsku alebo Maďarsku, ale veľmi stabilne. Kúpyschopnosť obyvateľstva je však na úplne inej úrovni. Predpokladá sa, že priemerný Nemec minie na online nákupy v roku 2021 okolo 1 300 €. Pre porovnanie – v Rumunsku je odhad 273 €.
2. Štvrtá najsilnejšia ekonomika na svete
Nemecko je ekonomickým lídrom nielen v Európe, ale aj vo svete. Ponúka príležitosť najmä pre e-shopy, ktoré na Slovensku ovládli svoj segment a neboja sa tvrdého konkurenčného boja.
3. Vysoká úroveň e-commerce segmentu
Nemci už majú fázu spoznávania sa s online nakupovaním za sebou. Je tu perfektne vybudovaná logistická infraštruktúra. Zákazníci sú zvyknutí a ochotní nakupovať v obľúbených aj nových e-shopoch.
Najčastejšie spôsoby platby v maďarskom e-commerce sektore.
Zdroj: Statista.com
Konkrétne výzvy a špecifiká maďarského trhu
Lokálpatriotizmus a maďarčina
Nepodceňte preklady. Maďarskí zákazníci sú lokál patrioti s mimoriadnou citlivosťou na komunikáciu v maďarskom jazyku. Každému klientovi, ktorý uvažuje o Maďarsku, odporúčame v prvom rade kvalitne preložený web. Ideálne rodeným hovoriacim. Rovnako musí fungovať v maďarčine aj zákaznícka podpora.
Vyššia DPH
Pri vstupe na maďarský trh treba myslieť aj na vysoké daňové zaťaženie. DPH je jedna z najvyšších v Európe – až 27 %. Od 1. januára 2021 je v platnosti online oznamovacia povinnosť reportovať vydané daňové doklady maďarskej daňovej správe. Tejto povinnosti podliehajú maďarské a zahraničné spoločnosti, a tiež platcovia registrovaní pre DPH v Maďarsku.
Google a porovnávacie portály majú silné postavenie
Silné zastúpenie má vyhľadávač Google a porovnávacie portály ako Árukereső.hu alebo Árgép.hu. Expanzia na maďarský trh sa tak nezaobíde bez kvalitnej Google Ads reklamy, budovania organickej návštevnosti a propagácií produktov na porovnávacích portáloch. Portál Árukereső.hu dokonca patrí rovnakým majiteľom ako Heureka.
Návštevnosť Árukereső.hu je podobná ako v prípade slovenskej Heureky a Árgép.hu má asi tretinový podiel návštevnosti v porovnaní s maďarskou Heurekou.
Maďarská sestra Heureky – Árukereső.hu
Obľúbené sú aj inšpiračné portály. Glami.hu nemá ešte takú silu ako Glami.sk na Slovensku, ale je výbornou šancou, ako sa etablovať na trhu, kým ešte nie je presýtený.
Platba na dobierku
Maďarskí zákazníci stále radi platia na dobierku, ako je zvykom aj na Slovensku. Druhým najobľúbenejším spôsobom platby je karta. Najsilnejším hráčom na maďarskom trhu bol v roku 2020 rumunský emag.hu (rebríček zostavili podľa čistých tržieb).
Pozor na dopravu
Logistika a doručovanie tovaru na Slovensku dosiahli pomerne vysokú úroveň. V Maďarsku ešte stále nie je samozrejmosťou sledovanie zásielok. Zákazníci v okolí hlavného mesta však ocenia doručenie v rovnaký deň.
Konkrétne výzvy a špecifiká rumunského trhu
Sociálne siete hrajú prím
Rumuni sú mimoriadne aktívni na sociálnych sieťach. Ich aktivitu spolu s našimi klientmi premieňame na mimoriadne úspešné kampane, ktoré majú často oveľa viac interakcií ako na iných trhoch.
Telefonické objednávky a rumunčina
Rumuni si rovnako ako zákazníci na maďarskom trhu potrpia na kvalitné preklady webových stránok a zákaznícky servis v ich materinskom jazyku. Preveriť vás môžu už prvé objednávky, pretože Rumuni si radi e-shop telefonicky “preklepnú”.
Obľúbenosť porovnávacích a inšpiračných portálov
Podobne ako na Slovensku má silné postavenie vyhľadávanie v Google, ale aj rumunská sestra Heureky Compari.ro. Konkurenciou mu je o niečo menší porovnávací portál Shopmania.ro. Compari.ro mesačne navštívi viac ako 2,2 milióna používateľov, ale počet registrovaných e-shopov je len okolo 1 500.
Pri plánovaní kampaní počítajte s tým, že demografické zloženie návštevníkov je veľmi nevyvážené. Muži tvoria viac ako 70 %.
Zisky najpopulárnejších e-commerce segmentov v Rumunsku 2017-2025.
Zdroj: Statista.com
Z inšpiračných portálov má významné zastúpenie na trhu vyhľadávač módy Glami.ro. Dôvodom je najmä extrémne silné postavenie segmentu módy v rumunskom e-commerce. Klientom vždy odporúčame Glami.ro zaradiť do svojich reklamných kanálov, ak podnikajú v oblasti módy a doplnkov.
Potenciál má segment módy, ale aj nábytok a potraviny
V Rumunsku tvorí až 40 % celého online predaja móda. Na rast majú vplyv najmä aktivity na sociálnych sieťach, predovšetkým Instagram, ktorý mal v Rumunsku k decembru 2020 až 5 miliónov užívateľov.
E-commerce segment je koncentrovaný v hlavnom meste
Ako ukazuje nižšie uvedený graf zo Statista.com, drvivá väčšina online nákupov prebieha v mestách a takmer polovica v hlavnom meste. Tento fakt ovplyvní geografické cielenie vašej reklamy aj dopravu tovaru. Situácia sa čiastočne z roka na rok zlepšuje a rozloženie online nákupov začína byť vyváženejšie.
Väčšina online nákupov je z mobilu
Rumuni milujú nakupovanie a prezeranie webových stránok cez mobil. Ide najmä o produkty pre deti, kozmetiku a módu. Pomer desktop a mobil je pre tieto segmenty 30/70. Dbajte preto na kvalitu a responzívnosť mobilnej verzie vášho e-shopu.
Tento pomer sa týka primárne návštevnosti a nie nákupu. Nakupovanie prebieha často (približne 40 %) cez desktop.
Väčšina rumunských zákazníkov platí v hotovosti pri preberaní tovaru. Platba kartou sa objavuje častejšie len v prípade kúpy online produktov, lístkov na podujatia a pri cestovaní.
Podiel online nákupov v Rumunsku podľa miest.
Zdroj: Statista.com
Konkrétne výzvy a špecifiká nemeckého trhu
Dôležitosť bezpečnostných certifikátov
Pre nemecký trh je typický dôraz na kvalitu a ako e-shop by ste mali disponovať jedným z uznávaných certifikátov bezpečného a pohodlného nákupu. Využívané sú certifikáty TrustedShops alebo EHI.
E-commerce valcujú giganti Amazon a Ebay
Niektoré expandujúce firmy namiesto vytvorenia vlastného e-shopu uprednostnia predaj na nemeckom Amazone. Dobrým riešením je aj kombinácia oboch kanálov.
Zákazníci sú mimoriadne opatrní
Nemci nemajú radi superlatívy, ale potrpia si na perfektný popis produktu. Časté sú vratky tovaru, zákazníci požadujú rýchle doručenie a spoliehajú sa na referencie. Zaujímajú sa aj o obchodné podmienky a hodnotenia z cenových porovnávačov.
Počítajte s tým, že nemecký trh je plne rozvinutý a vyspelý. Rovnakí sú aj zákazníci, ktorí poznajú svoje práva a neboja sa ozvať, ak niečo nie je v poriadku.
Dôležitý postup pred expanziou
Pred samotnou expanziou by ste mali získať čo najviac informácií o danom trhu. Preverte tiež, či je konkrétny trh vhodný pre váš segment. My na tento účel využívame unikátne Google exportné nástroje. Sme jedinou marketingovou spoločnosťou na Slovensku, ktorá ich má k dispozícii. Vďaka nim je expanzia našich klientov predvídateľná a efektívna.
Ak chcete pracovať len s kvalitnými dátami a mať k dispozícii tím, ktorý zastrešuje marketing e-shopomE-shop alebo inými slovami internetový obchod je virtuálna platforma, na ktorej nakupujete alebo predávate produkty cez internet. Vďaka neobmedze… More aj v zahraničí, spojte sa s nami kvôli konzultácii.
Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok
Námet: Petra Dudášová
Napísala: Adriána Černáčková
Spätná väzba: Samuel Ondrišák, Alina Tutulan
Publikovala: Petra Dudášová
KONTAKTY NAPRIAMO
Spojme sily.
Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.
Michal Lichner
Global BizDev, Sales, Marketing Consultant
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com
Eva Čechovská
Sales & Export Consultant
+421 918 341 781
eva.cechovska@dexfinity.com
Pavol Adamčák
International Marketing Strategy Consultant, Founder
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com
Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.